Welcome to MonsterFish-GreekFans.net
Καλως ηρθατε στο MonsterFish-GreekFans.net

Τα μέλη αυτού του φόρουμ έχουν συναντηθει για να μοιραστούν γνώσεις και εμπειρίες στην διατήρηση ψαριών. Θέλουμε να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σας, να προσφέρουμε συμβουλές και να γεμίσουμε την σελιδα με φωτογραφίες των ψαριών που έχουμε όλοι αγαπήσει.

Είμαστε μια μοναδική κοινότητα στην κρατηση ψαριών που παίρνουν στα σοβαρά το χόμπι αλλα επισης στα άκρα και στο επόμενο επίπεδο. Η συλλογών των ψαριών μας, στην πλειοψηφια περιλαμβάνει σπάνια και εξωτικά είδη όλων των μεγεθών, κυριως ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ με ΜΕΓΑΛΕΣ ορέξεις και μεγάλες δεξαμενές. Δεν είναι εύκολο για τους περισσότερους ανθρώπους ή τους "κανονικους" χομπυστες να καταλάβουν γιατί έχουμε διατηρήσει αυτό το είδος ψαριων και εχουμε ριξει ολο το βαρος και την προσοχη μας σε αυτα.

Ας ελπίσουμε ότι, μέσω αυτού του φόρουμ και χώρου συζήτησης μπορούμε να ενθαρρύνουμε την επόμενη γενιά να έχουν το ίδιο και μεγαλητερο πάθος και αγάπη που έχουμε για το χόμπι και τα τερατα μας.


Ως ιδρυτικο μέλος, σας καλώ προσωπικά να εγγραφείτε και να ενωθειτε μαζί μας σήμερα. Αυτή τη στιγμή βλέπετε αυτό το site ως επισκέπτης μας, που σας δίνει περιορισμένη πρόσβαση για να δείτε περισσότερες συζητήσεις, άρθρα, φωτογραφικό υλικό και βιντεο.

Στην συνεχη προσπαθεια για ενημερωση και βελτιωση της κοινοτητας ωστε να βοηθησουμε τα ψαρια μας και το χομπυ μας να βγουν απο το περιθωριο που βρισκονται στη χωρα μας.

Ξεκινηστε σημερα κι ολας το πρωτο σας ποστ και γινετε ενεργο μελος της μοναδικης κοινοτητας μας!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Welcome to MonsterFish-GreekFans.net
Καλως ηρθατε στο MonsterFish-GreekFans.net

Τα μέλη αυτού του φόρουμ έχουν συναντηθει για να μοιραστούν γνώσεις και εμπειρίες στην διατήρηση ψαριών. Θέλουμε να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σας, να προσφέρουμε συμβουλές και να γεμίσουμε την σελιδα με φωτογραφίες των ψαριών που έχουμε όλοι αγαπήσει.

Είμαστε μια μοναδική κοινότητα στην κρατηση ψαριών που παίρνουν στα σοβαρά το χόμπι αλλα επισης στα άκρα και στο επόμενο επίπεδο. Η συλλογών των ψαριών μας, στην πλειοψηφια περιλαμβάνει σπάνια και εξωτικά είδη όλων των μεγεθών, κυριως ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ με ΜΕΓΑΛΕΣ ορέξεις και μεγάλες δεξαμενές. Δεν είναι εύκολο για τους περισσότερους ανθρώπους ή τους "κανονικους" χομπυστες να καταλάβουν γιατί έχουμε διατηρήσει αυτό το είδος ψαριων και εχουμε ριξει ολο το βαρος και την προσοχη μας σε αυτα.

Ας ελπίσουμε ότι, μέσω αυτού του φόρουμ και χώρου συζήτησης μπορούμε να ενθαρρύνουμε την επόμενη γενιά να έχουν το ίδιο και μεγαλητερο πάθος και αγάπη που έχουμε για το χόμπι και τα τερατα μας.


Ως ιδρυτικο μέλος, σας καλώ προσωπικά να εγγραφείτε και να ενωθειτε μαζί μας σήμερα. Αυτή τη στιγμή βλέπετε αυτό το site ως επισκέπτης μας, που σας δίνει περιορισμένη πρόσβαση για να δείτε περισσότερες συζητήσεις, άρθρα, φωτογραφικό υλικό και βιντεο.

Στην συνεχη προσπαθεια για ενημερωση και βελτιωση της κοινοτητας ωστε να βοηθησουμε τα ψαρια μας και το χομπυ μας να βγουν απο το περιθωριο που βρισκονται στη χωρα μας.

Ξεκινηστε σημερα κι ολας το πρωτο σας ποστ και γινετε ενεργο μελος της μοναδικης κοινοτητας μας!
Welcome to MonsterFish-GreekFans.net
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Το φορουμ λειτουργει πλεων ως βιβλιοθηκη πληροφοριων χωρις δυνατοτητα νεας συζητησης.Ευχαριστουμε για την συμμετοχη σας και την στηριξη σας ολα αυτα τα χρονια.
Αναζήτηση
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
Καλησπέρα στην ομάδα Κυρ 5 Μαρ - 15:58:24dimitris
ΕΥΧΕΣΔευ 2 Ιαν - 0:16:41angelos7577
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ Σαβ 31 Δεκ - 17:21:13Channa7
Ενυδρειο 750λτΠεμ 29 Δεκ - 23:55:21Kostas
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑΚυρ 25 Δεκ - 12:31:57alekos
Χρόνια πολλά στο Νίκο Τετ 7 Δεκ - 21:30:06xostel77
Τιμές προϊόντωνΠεμ 17 Νοε - 18:04:52Kostas
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣΠαρ 14 Οκτ - 22:15:28xostel77
Enydreio 1300litraΤρι 13 Σεπ - 10:35:31kostasgold
Χρόνια Πολλά στους Γιωργηδες Δευ 2 Μάης - 22:41:14xostel77
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑΤετ 27 Απρ - 16:16:35Channa7
Για χαρά σας χομπιστεςΤετ 20 Απρ - 18:27:53amazonios
Αλλαγή διεύθυνσης του ForumΠαρ 15 Απρ - 9:12:55Kostas
Καλό ΜήναΠαρ 1 Απρ - 22:08:51Giannhs ray
Εκπληκτικό ενυδρείοΤετ 30 Μαρ - 22:06:57Kostas
Ομαδα ''The Keeper''Κυρ 20 Μαρ - 21:48:30beast 2
Χρόνια πολλα.Κυρ 13 Μαρ - 22:04:39Kostas
Καλησπέρα σε όλους ! Τετ 9 Μαρ - 18:52:59xostel77
Προτεινομενες συνδεσεις:

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

+14
beast
naias
tsoum
piranhas2
Alex_S
Crazy_Beaver
4fun
petrosarowana
alekos
xostel77
sps4ever
konstantinos
angelos7577
kwstas_original
18 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
avatar
xostel77
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2707
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
https://www.facebook.com/nikos.manousakismariastavroulaki?ref=tn

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Δευ 22 Οκτ - 20:04:06
Αν το θέμα είναι αν μας δεχτεί Ο ΠΣΦΕ τότε τι να πω... ίσος ήρθε η ώρα να βάλουμε δίσκους. lolhit
Δίνω ένα goliath για 5 δίσκους όλα για τον ΠΣΦΕ toofunny
kwstas_original
kwstas_original
Ιδιοκτητης
Αριθμός μηνυμάτων : 12109
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2010
Ηλικία : 36
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
http://www.monsterfish-greekfans.net

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Δευ 22 Οκτ - 20:05:18
Νικο, σκεψου κατι μεταφορικα πολύ απλο για να κανεις μια συγκριση και θα ανακαληψεις το βαθυτερο νοημα οσων γραφω:
Φαντασου έναν ανθρωπο, ο οποιος εχει δουλεψει σκληρα, εχει φτιαξει μια περιουσια, αλλα δεν εχει κληρονομους και δεν υπαρχει καποιος να μηνει αυτή η περιουσια όταν αυτος ‘’φυγει΄΄.
Σου κανω τη μεταφορα αυτή για να μπεις στο κλιμα, δεν φευγω, δεν παω πουθενα, δωξα το θεο και ζωη εχω μπροστα μου αλλα ανθρωποι ειμαστε, αυριο τρακαρω με το αυτοκινητο και παω στα θημαρακια, η μεθαυριο ξερω γω μου τα φερε και μενα η ζωη μου απροοπτα και το παραταω το χομπυ (θου κυριε).
Μελο και μακαβρια πραγματα θα μου πεις σκεφτεσαι μεγαλε, αλλα ειμαι υπευθυνο ατομο και σοβαρο θελω να πιστευω.
Γιαυτο και εχω τετοιους προβληματισμους.
Ότι κανω θελω να το κανω σωστα και my way αλλιως δεν το κανω καθολου.
Δεν θα ηθελα ολος ο αγωνας μου να πεσει στο κενο λοιπον, θελω να υπαρχουν αξιοι διαδοχοι και κληρωνομοι ολων αυτων που εχω χτισει, όχι μονο στο φορουμ, σε ολοκληρο το Ελληνικο Monsterfishkeeping .
Το θεμα που ασκω αυτή τη στιγμη, δεν εχει να κανει με το οικονομικο κανενος, ουτε με το αν εχει καποιος τους χωρους που εχω εγω, ουτε με τον προσωπικο χρονο, ουτε με τιποτα.
Ειχει να κανει μονο με παθος και αγαπη, ορεξη και μερακι….καβλα για να το πω πολύ απλα και λαϊκα να καταλαβαινομαστε!
Υπαρχει αρκετη, αλλα θα ηθελα να υπαρχει πολύ περισσοτερη, πιστευω πως πολλα ξεκινανε από εκει, το μυαλο σκαρφιζετε απιστευτες λυσεις όταν υπαρχει μεγαλη ορεξη και μεγαλο παθος για ένα πραγμα.

Υπαρχουν αυτά?
Αν υπαρχουν, που %^&$#&^%^& είναι?!
avatar
xostel77
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2707
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
https://www.facebook.com/nikos.manousakismariastavroulaki?ref=tn

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Δευ 22 Οκτ - 20:07:58
petrosarowana έγραψε:
xostel77 έγραψε:Κώστα εξακολουθώ να μην σε καταλαβαινω.... έχω την αισθηση ότι έχεις πολλά να πεις αλλά δεν τα λες...
θα σε παρακαλέσω για άλλη μια φορά να γίνεις πιο ξεκαθαρος,να πεις τα πράγματα ως έχουν.
μήπως και καταλάβω προς τι όλη αυτή η αναστατωσει.

Νικο αυτο που προσπαθει ο κωστας να πει ειναι οτι δεν υπαρχει ενεργη σημετοχη απο τους περισσοτερους!!καθε μερα γραφουν τα ιδια ατομα και ουριαστικα το φορουμ εχει καταντησει να απαρτηζεται απο 5-10 ατομα που συμετεχουν ενεργα στις συζητησεις!!ετσι δεν προχωρανε τα ειδη υπαρχοντα θεματα και φυσικα δεν δημιουργουνται καινουργια!!υπαρχει μεγαλη στασιμοτητα!!

Ίσος να είναι αυτό που λες, αλλά πιστεύω ότι είναι κάτι ποιο βαθύ αυτό που απασχολεί τον Κώστα...
sps4ever
sps4ever
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Δευ 22 Οκτ - 21:03:34
Κώστα είχα , και έχω, ανάλογους προβληματισμούς. Βλέπω πολύ μικρή συμμετοχή από νέους χομπύστες. Δεν είναι ότι δεν μπαίνουν νέοι στο χόμπυ, μπαίνουν (όχι τόσοι όσοι 5 χρόνια πριν) αλλά μετέχουν στα fora μόνο για τις απορίες τους ή για να "επιδείξουν" τα ενυδρεία τους αλλά δεν κάθονται να βοηθήσουν τον νέο χομπύστα. Οι εξαιρέσεις στο κανόνα αυτό είναι ελάχιστες.

Βέβαια και το κλίμα έχει αλλάξει. Είμαστε όλοι πιο κακοδιάθετοι, αλλά και πιο καχύποπτοι, και σίγουρα δεν δίνουμε τη "ζεστασιά" που πρέπει στους πρωτοεμφανιζόμενους.
piranhas2
piranhas2
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 744
Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2010
Ηλικία : 35
Τόπος : θεσσαλονικη ευοσμος

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Δευ 22 Οκτ - 21:46:56
εμενα η γνωμη μου ειναι οτι το forum παει πολυ καλα και οτι οι ποιο πολυ απο δω μεσα κανουν οτι μπορούν για να το διαφημίσουν αλλα και να το στηρίξουν, τα ψαρια που ασχολειτε το forum ειναι πολυ ιδιαίτερα και ειναι και για ιδιαίτερους ανθρώπους , για αυτο δεν έχουμε πολλα ενεργα μέλη,πολυ γραφονται και οταν δουνε οτι δεν μπορουν να παρουν ενα ψαρι δεν ξαναμπενουν ολοι θα ηθελαν να εχουν τετοια ψαρια αλλα θελουν πολλα λιτρααα και δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν, όπως και εγω , το ονειρο μου ειναι ενα ενυδρειο με arowana,wolfish,bass,salxi,red tailcatfish αλλα δεν μπορω να εχω ενα τέτοιο ενυδρειο,για αυτο κιολας εχω μεινει στα πιρανχας που μπορω να τα συντηρω και να τους προσφερω οτι καλυτερο μπορω , πολυ φίλοι μου εχουνε παθει πλακα με τα bass,hydrolicus και τα σχετικα αλλα οταν τους λεω τι απαιτησεις θελουν δεν μπορουν να αντεπεξέλθουν και ξενερώνουν....νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο να μην εχει πολλα μελη γινετε πολυ καλη δουλεια απο ολους και πιστευω εχει ανεβεί πολυ ο πυχης
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Δευ 22 Οκτ - 21:55:34
Σίγουρα έχει ανέβει ο πήχης , αλλά έχουμε πολύ δρόμο ακόμα να διανύσουμε , όσο καλύτερα το υποστηρίζουμε και το συζητάμε θα έρθουν και περισσότεροι σιγά σιγά .Οι πλειοψηφία των χομπιστών πιστεύω έχουν τρομερή άγνοια και αυτό οφείλεται στην κακή υποστήριξη από τα μαγαζιά με ψάρια , εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις και τις παρωπίδες που υπάρχουν σε άλλα forum όπου οι περισσότεροι "γνώστες" το μόνο που τους απασχολεί είναι να επιδείξουν τις εμπειρίες τους και ότι έχουν κάνει κάτι που οι άλλοι δεν μπορούν.Εδώ όμως έχουμε άλλες απόψεις και άλλη δυναμική και είναι καιρός να το γνωστοποιήσουμε και στους υπόλοιπους.Ειδικά αν μοχθήσουμε τώρα που τα πράγματα είναι μπερδεμένα , μετά θα κάνουμε παπάδες!!!!!!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Crazy_Beaver
Crazy_Beaver
1000+ posts
1000+ posts
Αριθμός μηνυμάτων : 1898
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2010
Ηλικία : 38

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Τρι 23 Οκτ - 11:41:57
4fun έγραψε:Για τον καθενα προφανως ειναι κατι διαφορετικο ρε συ Λουκα.
Αυτος που εχει δισκους τον ενδιαφερει να προβαλει το πως κρατιουνται οι δισκοι,σπανιες ποικιλιες και αναπαραγωγες.Για τον guppakia το ιδιο.Για αυτον που γουσταρει Flowerhorn προβαλει διαφορες μιξεις κτλ.Ο καθενας κοιταει να προωθησει το κομματι αυτο που γουσταρει στο χομπυ, ή τουλαχιστον εστω και αθελα του αυτο κανει.
Πριν 2 χρονια δεν ειχε κανεις Bass στο Ελλαντα, ταβλωσε ο Κωστας και εφερε 5-6 κομματια και τα παρουσιαζε παντου στα φορουμ και ακουγε οτι να'ναι απο τον καθε ασχετο.Μετα απο 2 χρονια τουλαχιστον 5 ατομα φιλοξενουν αξιοπρεπως αυτο το ειδος και μαλιστα φτασαμε στο σημειο να μιλαμε για αναπαραγωγες.Αυτο ειναι για μενα προωθηση του χομπυ ΜΑΣ.
Να μαθουν και αλλοι οτι ενυδρεια δεν ειναι μονο τα δισκαδικα,οι αφρικανες κ τα χρυσοψαρα.Να μαθει ο κοσμος για ιδιαιτερα ψαρια και να δει ενυδρεια που ξεπερνουν αυτα που ξερει μεχρι τωρα.



Στα λόγια μου έρχεσαι! Το χόμπι δεν είναι ένα φυσικό φαινόμενο! Υπάρχει επειδή υπάρχουν οι χομπίστες! Το ίδιο ισχύει και για το φόρουμ. Οι χομπίστες πολλές φορές πράττουν παρορμητικά ακριβώς επειδή έχουν το χόμπι για να ξεφεύγουν από την φιξαρισμένη ζωή που όλοι έχουμε. Αυτές οι συμπεριφορές δημιουργούν ενδιαφέρον.Νομίζω ότι αυτό είναι το ζουμί!

Εσύ είπες ότι καύλωσε ο Κώστας και έφερε τα bass! Έκανε την αρχή επειδή γούσταρε να τα έχει, όχι για να πάει μπροστά το χόμπι, και αφού έγινε η αρχή όποιος ψήθηκε ακολούθησε! Δεν ήταν πολλοί αλλά ήταν κάποιοι.

Καλό θα ήταν να βλέπαμε και άλλες αρχές και σε γλυκό και σε θαλασσινό , και σε μεγάλα και σε μικρά ψάρια και από άλλους! Φυσικά δεν υπάρχουν μόνο τα ψάρια!Υπάρχουν και οι κατασκευές! Προσωπικά αυτές με τράβηξαν εδώ! Δημιουργικότητα μεράκι και πάθος για αυτό που κάνουμε.

Νομίζω ότι τα θέματα που συζητάμε εδώ είναι 2. το 1ο είναι το ποιος έχει την διάθεση να κάνει το κάτι παραπάνω πρώτα για τον εαυτό του και μετά για το χόμπι και το 2ο είναι το κατά πόσο κάποιος έχει την διάθεση να μοιραστεί τις εμπειρίες του με τους υπόλοιπους αλλά και να συμμετάσχει στις εμπειρίες των υπολοίπων. Αυτό θα αποτελέσει την βάση για να νοιώσει κάποιος που θα το κινήσει το ενδιαφέρον το χ ή το ψ ψάρι να το ψάξει και να μην βάλει γκάπυ.

Όλοι καταλαβαίνουμε ότι επειδή το αντικείμενο του φόρουμ είναι ιδιαίτερο δεν πρόκειται ποτέ να γίνουμε η μεγαλύτερη παρέα στην Ελλάδα. Όλοι κατανοούμε ότι η κρίση δεν ευνοεί τα γούστα που πολλοί θέλουμε να βγάλουμε. Επίσης είναι λογικό να έχει περάσει λίγο η πρώτη φούρια που υπήρχε όταν άρχισε να πρώτο περπατάει το MFK στην Ελλάδα και το οτιδήποτε ήταν καινούργιο. Το θέμα είναι να μην αφήσουμε να χαθεί ο ενθουσιασμός και ο τρόπος για να το πετύχουμε αυτό είναι να έχουμε ενεργή συμμετοχή σε όποια παρέα νοιώθουμε ότι μας καλύπτει περισσότερο. όχι να θυμόμαστε το οποιοδήποτε φόρουμ μόνο όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα και να νομίζουμε ότι έχουμε να κάνουμε με το AQA.
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Τρι 23 Οκτ - 12:11:56
Πιστεύω πως είναι κατανοητά όλα αυτά που γράφονται και πως χρειάζεται όλοι να βοηθήσουμε για αυτό , ο καθένας στο βαθμό που μπορεί και με τον τρόπου του.Το θέμα τώρα είναι υπάρχει κάποιος ακόμα που δεν καταλαβαίνει κάτι από όλα αυτά ? Question
tsoum
tsoum
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 369
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2010
Τόπος : Γιαννενα (φοιητης) - Θεσσαλονικη

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Τρι 23 Οκτ - 20:53:10
Εγω προσωπικά δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος για αυτο το θεμα. Η κινηση στο φορουμ είναι όντως πεσμένη, και οντως υπαρχει ο Κωστας ο οποιος γνωρίζει τα περισσοτερα, και καποιοι αλλοι οι οποιοι γνωρίζουν επισης πολλα. Όμως, δεν γίνεται ο καθένας να μπορεί να μιλάει και να συμβουλεύει σε θέματα τα οποία δεν έχει πείρα, καθώς ο συγκεκριμένος "κλάδος" του χόμπυ είναι πολύ πιο ιδιαίτερος. Το ενα ψάρι δεν κοστίζει 2€ και αν ανοίξει καμία κατασκευή δεν θα χρειαστεί λεκάνη, αλλά οι αντλίες της Πυροσβεστικής. Αυτός είναι προσωπικά ο λόγος ο οποίος δεν μπορώ να συμμετάσχω τόσο όσο θα ήθελα. Με τα κοινά είδη ασχολούμουν απο τοτε που ξεκίνησα, και είχα φτάσει σε επίπεδο να ξερω για μεγάλο αριθμό ειδών λεπτομέρειες, απλως επειδή καθόμουν και διάβαζα. Αυτό δεν μπορώ να το ξανακάνω, και να μαθω όλους τους θηρευτές και ούτε έχω κάποια τέτοια όρεξη.

Επίσης, είναι και ολα τα προαναφερθέντα. Η συγκυρία στην οποία βρισκόμαστε, οι δυσκολίες του "κλάδου" (χώρος και χρήμα κυρίως)τα οποία δεν είναι τα ποιο ευνοϊκά για το χομπυ. Παρ'όλα αυτα δεν πιστεύω οτι υπάρχει κάποιος ο οποίος δεν αφιερώνει χρόνο καθημερινά στα ενυδρεία του. Να παρατηρήσει τα ψάρια, να ταϊσει, να καθαρίσει, κ.ο.κ. Αυτό για εμενα είναι παθος, και όχι το να γραφω κατι σε ένα φόρουμ. Το αν τα άτομα που έχουν ορισμένες εμπειρίες με καποια πιο σπάνια είδη, τις οποίες θα ηταν ωραίο να μοιράζονταν και θα βοηθούσαν κόσμο να ξεκινήσει με κάποιο ξεχωριστό είδος είναι αλλη συζήτηση. Θα ήταν πολύ καλό, όμως δεν μπορούμε και να τους βάζουμε το πιστόλι στον κρόταφο.

Γενικά, η άποψή μου είναι ότι πάθος υπάρχει μπόλικο, και όρεξη για ενασχόληση υπάρχει, και ο καθένας κάνει ότι του είναι δυνατό. Δεν έχουν όλοι τεράστιες αποθήκες... Εδώ καλα καλά υπάρχει κόσμος που δεν έχει τα μέσα να αγοράσει ή να μπορεί να χωρέσει ενα 200αρι μέσα στο σπίτι του.
naias
naias
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 86
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2012
Ηλικία : 45
Τόπος : Κορυδαλλός
http://www.paxoulos.blogspot.com

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Τρι 23 Οκτ - 23:07:29
petrosarowana έγραψε:δεν καταλαβενω γιατι κανεται μια τετοια κουβεντα!ο καθενας δινει στο φορουμ αυτο που μπορει συμφωνα με τις δυνατοτητες που εχει!ενα φορουμ δεν ειναι τιποτα χωρις τα μελοι του!!ολοι εδω μεσα κανουμε το καλητερο που μπορουμε και περναμε αρκετο απο τον ελευθερο χρονο μας!ο καθενας προσπαθει να μεταδωσει τις γνωσεις του στους αλλους αλλα και να μαθει απο αυτους!δεν ειμαστε αντιζηλοι και ολοι εχουμε να κερδισουμε πολλα απο το φορουμ(ακομα και εσυ κωστα)!το monsterfish keeping αντιπροσωπευεται στην ελλαδα δυστηχως μονο απο εμας και αντι να αντι να μαλωνουμε θα επρεπε να προσπαθουμε να το προεκτεινουμε ακομα περισσοτερο!

agree
alekos
alekos
1000+ posts
1000+ posts
Αριθμός μηνυμάτων : 1100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2011
Ηλικία : 41
Τόπος : Παραλία Μαρκοπουλου-Ωρωπος

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Πεμ 8 Αυγ - 13:40:55
που είναι τα μέλη και οι υποτοιθέμενοι keepers του foroum οεοQuestion Question Question Question Question 
και δε μιλάω για μέλη 1 χρόνου οι μηνώνExclamation Exclamation Exclamation Exclamation 
μπράβω στα παλιά μέλη που μπαίνουν καθημερινά για 2 λεπτά κοιτάνε και την κάνουν....εύγε σε όλους σας!!!!
μετά φταίει ο κώστας και ο κάθε κώστας...δεν κάνετε για τίποταEvil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad 
kwstas_original
kwstas_original
Ιδιοκτητης
Αριθμός μηνυμάτων : 12109
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2010
Ηλικία : 36
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
http://www.monsterfish-greekfans.net

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Πεμ 8 Αυγ - 13:45:18
αμην pray
beast
beast
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 180
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2013
Ηλικία : 37
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Πεμ 8 Αυγ - 20:18:27
δεν μπορώ να εκφερω γνωμη αλλα ειναι ασχυμο σε μια κοινωτητα να θπαρχουν διαχωρισμοι
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Πεμ 8 Αυγ - 22:27:30
Δυστυχως ειναι θεμα νοοτροπιας και σκοπιμοτητας.τα εχουμε ξαναπει.δεν συμβαινει μονο εδω αλλα στην κοινωνια ολοκληρη.οταν το καταλαβουμε ολοι μα ολοι μας καλα και κανουμε στην ακρη τυχων εγωισμους και κολληματα,τοτε και μονο θα παμε μπροστα.και ποτε μα ποτε δεν φταιει μονο ενας.
avatar
xostel77
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2707
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
https://www.facebook.com/nikos.manousakismariastavroulaki?ref=tn

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Δευ 12 Αυγ - 21:48:14
angelos7577 έγραψε:Δυστυχως ειναι θεμα νοοτροπιας και σκοπιμοτητας.τα εχουμε ξαναπει.δεν συμβαινει μονο εδω αλλα στην κοινωνια ολοκληρη.οταν το καταλαβουμε ολοι μα ολοι μας καλα και κανουμε στην ακρη τυχων εγωισμους και κολληματα,τοτε και μονο θα παμε μπροστα.και ποτε μα ποτε δεν φταιει μονο ενας.
Κάπως έτσι...
kwstas_original
kwstas_original
Ιδιοκτητης
Αριθμός μηνυμάτων : 12109
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2010
Ηλικία : 36
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
http://www.monsterfish-greekfans.net

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Πεμ 5 Σεπ - 2:13:41
Αξιοι της δικης σας μοιρας.

Αξιοι
Αξιοι

ΑΞΙΟΙ...........


Μπραβο σας, ειμαι πολυ περηφανος και χαρουμενος για την ανταποκριση σας στο φορουμ.
Φανηκε ποσο ημουνα ακομη και εγω το προβλημα πολλων απο εσας, πλεων αφου ειμαι απων.

Να σας χαιρεστε παιδια, δεν εχω κατι αλλο να πω.
alekos
alekos
1000+ posts
1000+ posts
Αριθμός μηνυμάτων : 1100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2011
Ηλικία : 41
Τόπος : Παραλία Μαρκοπουλου-Ωρωπος

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Πεμ 5 Σεπ - 16:26:40
κατά τη γνώμη μου κακώς που είσαι απών.....όσο για τους υπόλοιπους τα έχουμε ξαναπεί,όποιος δε συμετεχει ξεκίνα τα delete!το είχες ξανακάνει και όλα πήγαιναν ρολόι!
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Κυρ 8 Σεπ - 2:37:53
Ότι και να πούμε , πια έχουν γίνει τα απίστευτα εδώ μέσα .Με λυπεί αφάνταστα που το φόρουμ έχει φτάσει ως εδώ , ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του , οι οποίες είναι πολλές , δυστυχώς.
Πάντα θα το έχω μέσα στην καρδιά μου , εδώ πρωτοασχολήθηκα , εδώ έμαθα και εδώ εμπνεύστηκα εκτός από χομπίστας να ασχοληθώ μέχρι και επαγγελματικά , ακόμα και σε τόσο δύσκολες εποχές.
Δεν έχω να συμπληρώσω κάτι άλλο.Τα έχουμε πει και δει όλα.
Εύχομαι να γίνει ένα μάθημα σε όλους μας...
Giorgos Kk
Giorgos Kk
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 420
Ημερομηνία εγγραφής : 31/05/2013
Ηλικία : 26
Τόπος : Αθήνα

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Κυρ 15 Σεπ - 22:09:06
Μπορεί να είμαι ''έφηβος'' αλλά αυτό που βλέπω ισχύει!Είμαι στο φόρουμ καθημερινά 4-5 ώρες!και βλέπω άτομα τα οποία θα μπουν για 5 λεπτάκια και μετά θα βγουν..!Φυσικά ο καθένας μπορεί να έχει τους λόγους του!..Τι εννοώ:τα άτομα που βλέπω μέσα καθημερινά και για ώρα ειναι 3-4!Λίγοι ασχολούνται με αυτά τα ψάρια να μου πείτε και για αυτό υπάρχουν και λίγα ενεργά μέλη..αλλά έχουν τύχει φορές που έχω να δω κάποια καινούρια απάντηση 3-4 μέρες..!΄Η θέματα τα οποία μένουν σε ένα σημείο και δεν ξαναβλέπουμε απάντηση ποτέ..!Μπορεί να μην έχω τα κατάλληλα ενυδρεία να έχω κάνει πολλά λάθη με τα ψάρια και έχω καταλάβει κάποια πράγματα!Καθημερίνα μπαίνω και περιμένω σε κάποια θέματα να δω την εξελιξή τους γιατί με ενδιαφέρουν αυτά τα ψάρια και απο την στιγμή που δεν μπορώ να τα έχω θέλω να βλέπω τι γίνετε με αυτά τα ψάρια φωτογραφίες πως μεγαλώνουν τι τρώνε κτλπ.Τα βλέπω,μαθαίνω πληροφόριες για αυτά γιατί κάποτε πιστεύω οτι θα αποκτήσω πολλά από αυτά και γενικά έτσι πιστεύω πάμε μπροστά!
Φυσικά θα μου πείτε είμαι μικρός και μπορεί να μην καταλαβαίνω σωστά τι γίνετε και να έχω άδικο σε κάτι!
Αυτή είναι η ταπεινή αποψή μου σχετικά με αυτό το θέμα Smile
Αν έχω άδικο σε κάτι πείτε μου παρακαλώ! Smile
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Πεμ 26 Σεπ - 23:37:05
Το έχω ξαναπεί , είναι πολλοί οι λόγοι που το φόρουμ και το κάθε φόρουμ έφτασε σε αυτή την κατάσταση.Όλοι μας έχουμε ευθύνη και όσοι είμαστε ακόμα εδώ και όσοι δεν είμαστε.Ο admin έχει ξεκαθαρίσει εδώ και μήνες , ότι λόγω κάποιων προσωπικών θεμάτων του , χρειάζεται να επικεντρωθεί στην επίλυσή τους , που πιστεύω και εύχομαι ότι σύντομα θα ολοκληρωθεί και πρέπει να κάνει στην άκρη το χόμπυ και όσα έχει επιτύχει μέσω της αγάπης του για τα ψάρια αυτά.
Μαζί του προφανώς φαίνεται ότι και όλοι οι υπόλοιποι εδώ μέσα αντιμετωπίζουν πολύ σοβαρά προβλήματα , αλλιώς δεν εξηγείται αυτή ή νέκρα .....
Μας ξεκαθάρισε τη θέση του , μας ζήτησε να το συνεχίσουμε και να το πάμε παραπέρα , επειδή καθαρά και μόνο το θέλουμε και το νιώθουμε και δεν βλέπω κάτι ανάλογο , ούτε στο ελάχιστο και εγώ μέσα , αν και κάνω και την επαγγελματική μου προσπάθεια , έχω και εγώ ευθύνη , όλοι έχουμε αυτή είναι η πραγματικότητα .
Κανένας Κώστας , Άγγελος κλπ δεν ευθύνεται από μόνος του για την κατάληξη του φόρουμ , όποιος πιστεύει κάτι τέτοιο , ή κάτι δεν έχει καταλάβει καλά ή έχει σκοπιμότητα.
Εξάλλου , αρκετοί από εδώ μέσα , ίσως και οι περισσότεροι δεν γνωριζόμαστε καν από κοντά , οπότε πως είναι δυνατόν να κρίνουμε και να κρινόμαστε , αυτό ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω.
Είναι αρκετά κάποια γραπτά μας να καθορίσουν ποιοι είμαστε ? Δε νομίζω .....
Τι κάνουμε λοιπόν εδώ , όπως και σε κάθε ανάλογο φόρουμ ?
Γιατί δεν βοηθάει ο ένας τον άλλον , γιατί δεν μοιραζόμαστε εμπειρίες , γιατί στο κάτω κάτω δεν εκφράζουμε το πάθος μας για αυτό το χόμπυ , για κάτι που αγαπάμε και που μας βοηθάει να ξεχνιόμαστε , να εκτονονόμαστε και να χαιρόμαστε , στις μέρες μας ειδικά που υπάρχουν τόσες δυσκολίες τριγύρω ?
Έχουμε επιτύχει πράγματα που ούτε καν δεν έχουν σαν ιδέα σε άλλες χώρες και αντί να είμαστε ενωμένοι και να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι του καθενός , χομπίστα ή επαγγελματία , για να πάμε παραπέρα , αυτοκαταστρεφόμαστε .....
Εγώ δεν μπορώ να το αφήσω έτσι , δεν το νιώθω , με χαλάει απίστευτα , δεν μου βγαίνει ρε παιδί μου... να το πω αλλιώς....
Πρέπει να επανέλθουμε , να πάρουμε τα πάνω μας , να οργανωθούμε και να συνεχίσουμε , για τα ιδιαίτερα ψάρια μας , για τον εαυτό μας αλλά και για όποιον χρειάζεται βοήθεια.
Αναμένω την άποψη και τα σχόλιά σας , πρέπει να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα και να δούμε πως θα πορευτούμε.
Για πάμεεεεεεεε!!!
victory 


avatar
panos t xartokiller
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 257
Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2012
Ηλικία : 28
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Παρ 27 Σεπ - 0:27:20
angelos7577 έγραψε:Το έχω ξαναπεί , είναι πολλοί οι λόγοι που το φόρουμ και το κάθε φόρουμ έφτασε σε αυτή την κατάσταση.Όλοι μας έχουμε ευθύνη και όσοι είμαστε ακόμα εδώ και όσοι δεν είμαστε.Ο admin έχει ξεκαθαρίσει εδώ και μήνες , ότι λόγω κάποιων προσωπικών θεμάτων του , χρειάζεται να επικεντρωθεί στην επίλυσή τους , που πιστεύω και εύχομαι ότι σύντομα θα ολοκληρωθεί και πρέπει να κάνει στην άκρη το χόμπυ και όσα έχει επιτύχει μέσω της αγάπης του για τα ψάρια αυτά.
Μαζί του προφανώς φαίνεται ότι και όλοι οι υπόλοιποι εδώ μέσα αντιμετωπίζουν πολύ σοβαρά προβλήματα , αλλιώς δεν εξηγείται αυτή ή νέκρα .....
Μας ξεκαθάρισε τη θέση του , μας ζήτησε να το συνεχίσουμε και να το πάμε παραπέρα , επειδή καθαρά και μόνο το θέλουμε και το νιώθουμε και δεν βλέπω κάτι ανάλογο , ούτε στο ελάχιστο και εγώ μέσα , αν και κάνω και την επαγγελματική μου προσπάθεια , έχω και εγώ ευθύνη , όλοι έχουμε αυτή είναι η πραγματικότητα .
Κανένας Κώστας , Άγγελος κλπ δεν ευθύνεται από μόνος του για την κατάληξη του φόρουμ , όποιος πιστεύει κάτι τέτοιο , ή κάτι δεν έχει καταλάβει καλά ή έχει σκοπιμότητα.
Εξάλλου , αρκετοί από εδώ μέσα , ίσως και οι περισσότεροι δεν γνωριζόμαστε καν από κοντά , οπότε πως είναι δυνατόν να κρίνουμε και να κρινόμαστε , αυτό ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω.
Είναι αρκετά κάποια γραπτά μας να καθορίσουν ποιοι είμαστε ? Δε νομίζω .....
Τι κάνουμε λοιπόν εδώ , όπως και σε κάθε ανάλογο φόρουμ ?
Γιατί δεν βοηθάει ο ένας τον άλλον , γιατί δεν μοιραζόμαστε εμπειρίες , γιατί στο κάτω κάτω δεν εκφράζουμε το πάθος μας για αυτό το χόμπυ , για κάτι που αγαπάμε και που μας βοηθάει να ξεχνιόμαστε , να εκτονονόμαστε και να χαιρόμαστε , στις μέρες μας ειδικά που υπάρχουν τόσες δυσκολίες τριγύρω ?
Έχουμε επιτύχει πράγματα που ούτε καν δεν έχουν σαν ιδέα σε άλλες χώρες και αντί να είμαστε ενωμένοι και να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι του καθενός , χομπίστα ή επαγγελματία , για να πάμε παραπέρα , αυτοκαταστρεφόμαστε .....
Εγώ δεν μπορώ να το αφήσω έτσι , δεν το νιώθω , με χαλάει απίστευτα , δεν μου βγαίνει ρε παιδί μου... να το πω αλλιώς....
Πρέπει να επανέλθουμε , να πάρουμε τα πάνω μας , να οργανωθούμε και να συνεχίσουμε , για τα ιδιαίτερα ψάρια μας , για τον εαυτό μας αλλά και για όποιον χρειάζεται βοήθεια.
Αναμένω την άποψη και τα σχόλιά σας , πρέπει να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα και να δούμε πως θα πορευτούμε.
Για πάμεεεεεεεε!!!
victory 


Συμφωνώ απόλυτα! Και θέλω να τονίσω πως ακόμα και που δεν μπορώ να έχω κάποιο monsterfish στην κατοχή μου θα προσπαθήσω να βοηθάω όσο μπορώ και εγώ στις ερωτήσεις και σε ό,τι άλλο προκύψει.Ακόμα θα ήθελα και πάλι να ζητήσω συγνώμη αν κούρασα στο παρελθόν κάποια μέλη του φόρουμ, αλλά δεν το έκανα εσκεμμένα..
Apostolis
Apostolis
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 480
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012
Ηλικία : 52
Τόπος : Καρδίτσα

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Παρ 27 Σεπ - 1:47:19
Άγγελε, για να μην πλατειάζουμε, θα μπω κατευθείαν στην ουσία:

Πιστεύεις ότι υπάρχει χώρος για 3+ φόρουμ τέτοιας θεματολογίας στην Ελλάδα;

Προφανώς όχι!

Η διέξοδος λοιπόν, είναι η λύση/παράβλεψη όλων των παρεξηγήσεων και το ξεκίνημα από την αρχή, σε λευκό χαρτί.

Θα ήθελα η καινούργια αρχή να γίνει εδώ, στο mfg, καθώς εδώ ξεκίνησε όλη η ιστορία του monsterfishkeeping στην Ελλάδα και υπάρχει τεράστιο αποθηκευμένο υλικό, τροφή για καινούργιες συζητήσεις.

Κάποιοι μπορεί να διαφωνούν, είτε γιατί έχουν τσακωθεί με τον (απόντα πλέον) admin, είτε γιατί έχουν τη φιλοδοξία να ξεκινήσουν κάτι καινούργιο...

Το θέμα είναι ότι δε γίνεται να γράφουν 2 άτομα εδώ, 2 εκεί και 2 παραπέρα...
Καταντάει γελοίο και δεν οδηγεί πουθενά!

Προτείνω λοιπόν την άρση ΟΛΩΝ των ban και την επιστροφή όσων παλιών μελών επιθυμούν (θα ευχόμουν όλων) στο φόρουμ, ώστε να συσπειρωθούμε και να αναζωογονηθεί το ενδιαφέρον μας για το hobby.

Υπάρχει απ' όλους αυτή η γενναιότητα, ένθεν κακείθεν, ή θα συνεχίσουμε με προσωπικές κόντρες και στρατηγικές;

Στην τελική για ψάρια πρόκειται ρε γαμώτο, για διασκέδαση και όχι για ζητήματα ζωής ή θανάτου!

Προσωπικά, για όσο (και εάν) θα είμαι mod, μπορώ να εγγυηθώ το σεβασμό σε όλα τα μέλη και τη συνεχή προσπάθεια για αποφυγή δυσάρεστων καταστάσεων.

Ξεκαθαρίζω για όσους δε με γνωρίζουν, πως ότι γράφω, είναι χωρίς κανένα προσωπικό συμφέρον και χωρίς να έχω υποχρέωση σε κάποιον.
Δε ζήτησα ποτέ τίποτα από κανένα, ούτε συμβουλή ούτε εξυπηρέτηση, ούτε πόστα, ούτε κάτι άλλο, συνεπώς πιστεύω ότι είμαι όσο γίνεται αντικειμενικός.
alekos
alekos
1000+ posts
1000+ posts
Αριθμός μηνυμάτων : 1100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2011
Ηλικία : 41
Τόπος : Παραλία Μαρκοπουλου-Ωρωπος

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Παρ 27 Σεπ - 9:14:14
σαν ανθρωπος είμαι νευρικός τρελός και πατάω τα τριάντα!!!μέσα από τη ψυχή μου σας λέω ότι:ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!
nikolakis94
nikolakis94
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Θεσσαλονικη

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Παρ 27 Σεπ - 14:10:34
Εγω ειμαι προθυμος να βοηθησω οπου μπορω αν και το μονο Monsterfish που ειχα ηταν ενα οσκαρ το οποιο το εδωσα.Ειναι λογικο νομιζω να υπαρχει νεκρα σε τετοιες εποχες σε ενα φορουμ που ασχολειτε με μεγαλα, σπανια και οπως καταλαβαινουμε ακριβα στην αγορα και στην συντηρηση ψαρια.Δεν θα ηθελα να το δω αυτο, αλλα οπως φαινεται ξαναγυρναμε σε παλιοτερες εποχες οπου τα ενυδρεια ηταν στα χερια λιγων.Ελπιζω να παρουμε εμπρος σαν φορουμ και να αρχισουμε την ανοδικη ταση.
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Ειστε σιγουροι ότι στηριζεται τη φαση?

Παρ 27 Σεπ - 17:27:41
Πρέπει να ειπωθούν κάποια πράγματα , έχουν γίνει πολλά και πρέπει να ξεκαθαριστούν , δεν πλατειάζουμε καθόλου , φίλε Απόστολε .
Τόσο καιρό στο φόρουμ έχω παρατηρήσει το εξής , πιστεύω θα συμφωνήσετε μαζί μου.
Όσο είχαμε σχετική άγνοια για το αντικείμενο και ήμασταν στα πρώτα βήματα , ήμασταν όλοι μαζί , μοιραζόμασταν εμπειρίες , ρωτάγαμε , βοηθάγαμε , όλα μια χαρά.
Μόλις σιγά σιγά κάποιοι από εμάς πήγαν μερικά βήματα μπροστά , με ψάρια , ενυδρεία και μαθαίνοντας πλέον πράγματα και μέσω ίντερνετ , είδα με μεγάλη μου έκπληξη ότι σταδιακά κάποιοι άρχισαν να έχουν άποψη για πολλά πράγματα , σε σημείο να μην σηκώνουν κουβέντα.Ίσως το έκανα και εγώ σε ένα βαθμό.
Και άρχισαν τα παρατράγουδα , ξερολομανία , τσακωμοί , παρεξηγήσεις , ban κλπ....
Και δεν πιστεύω ότι κύρια αιτία είναι η κρίση , από πριν ήταν ήδη δύσκολα τα πράγματα και είχαν αρχίσει τα προβλήματα ήδη με τις δουλειές , είναι βέβαια ακόμα χειρότερα τώρα έτσι όπως είναι η κατάσταση.
Είναι θέμα νοοτροπίας , φιλοδοξίας , σκοπιμότητας , εγωισμού , αυτοεπιβεβαίωσης και δεν ξέρω εγώ πως το βλέπει ο καθένας.
Αυτό πρέπει να σταματήσει , ειδικά έτσι όπως είναι τα πράγματα πλέον , αλλιώς τα κλείνουμε όλα και πάμε να γίνουμε μοναχοί , όποιος δεν το καταλάβει αυτό δεν γίνεται προκοπή.
Από την αρχή έκανα απέλπιδες προσπάθειες να γεφυρώσω χάσματα , προσπαθώντας να τα έχω με όλους καλά , το αποτέλεσμα ? Βρέθηκα στη μέση , ο ένας τα είχε μαζί μου γιατί υποστήριζα τον άλλον και τρεχα γύρευε , τραγικά και ανούσια πράγματα.
Γνώμη μου είναι ότι για τον χώρο μας , αυτή τη στιγμή τουλάχιστον , υπάρχει χώρος για ένα μόνο φόρουμ , χωρίς όμως σκοπιμότητες , αντιζηλίες , εγωισμούς , κλίκες κλπ.....
Ο καθένας βέβαια έχει το δικαίωμα να ανοίξει φόρουμ ή ομάδα στο facebook ή δεν ξέρω κ εγώ τίποτα άλλο.
Καλό είναι όμως να είμαστε όλοι μαζεμένοι , έτσι είναι καλό για όλους μας , είτε χομπίστες είτε επαγγελματίες.
Και εγώ εδώ θέλω να συνεχίσει , έχει πάρα πολύ υλικό , έχουμε αφιερώσει αμέτρητες ώρες από το χρόνο μας για να μοιραστούμε γνώσεις , εμπειρίες και απόψεις .
Όπως λες Απόστολε , δεν έχει νόημα να είμαστε σκόρπιοι , 2 εδώ , 3 αλλού , 4 παραπέρα , δεν έχει νόημα και μας δυσκολεύει όλους .
Άντε να γράφουμε όλοι καθώς και επαγγελματίες , θέματα από εδώ και από εκεί , πολύ κουραστικό .
Και είμαι κάθετος και εγώ , ούτε η παραμικρή σκοπιμότητα , στρατηγικές και κόντρες , ΤΕΛΟΣ.
Ο κάθε χομπίστας θα απολαμβάνει το χόμπυ του , θα μοιράζεται εμπειρίες , θα ρωτάει και θα συμβουλεύει.
Ο κάθε επαγγελματίας , είτε είναι χομπίστας είτε όχι , θα ενημερώνει σχετικά με τη δουλειά του , ψάρια , εξοπλισμό , ενυδρεία κλπ και μπορεί φυσικά και να βοηθήσει χομπίστες , να ζητήσει τη βοήθειά μας και να μοιραστεί και εκείνος υλικό και απόψεις.
Αυτή είναι η πραγματική έννοια ενός φόρουμ και πρέπει όλοι να το καταλάβουν για να πάμε παρακάτω.
Και εγώ θέλω να γυρίσουν άτομα εδώ , αλλά και να σταματήσει αυτή η κόντρα που υπάρχει με τον admin , κακώς πολύ κακώς έχουν πέσει όλα πάνω του , όλοι ευθυνόμαστε , άλλος περισσότερο άλλος λιγότερο.
Όλες οι πλευρές ξέφυγαν και δεν σηκώνω κουβέντα πάνω σε αυτό .
Ξεκαθαρίζω ότι άσχετα με την επαγγελματική μου προσπάθεια , ήμουν και θα παραμείνω χομπίστας και θα κάνω μεγάλο αγώνα ώστε να μην παρασύρει το ένα το άλλο , είναι δύσκολο , αλλά δεν θα το αφήσω.
Θα κάνω τη δουλειά μου όσο καλύτερα μπορώ και με τις δύο ιδιότητες θα βοηθήσω όσο περισσότερο κόσμο μπορώ.
Δεν γράφω μόνο σε αυτό το φόρουμ , γράφω και σε άλλα , δείχνω τις προσπάθειές μου και θα συνεχίσω.
Εδώ όμως μυήθηκα , εδώ έμαθα , εδώ πορώθηκα και θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου ώστε να επανέλθει δυναμικά.
thumbsup 







Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης