Welcome to MonsterFish-GreekFans.net
Καλως ηρθατε στο MonsterFish-GreekFans.net

Τα μέλη αυτού του φόρουμ έχουν συναντηθει για να μοιραστούν γνώσεις και εμπειρίες στην διατήρηση ψαριών. Θέλουμε να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σας, να προσφέρουμε συμβουλές και να γεμίσουμε την σελιδα με φωτογραφίες των ψαριών που έχουμε όλοι αγαπήσει.

Είμαστε μια μοναδική κοινότητα στην κρατηση ψαριών που παίρνουν στα σοβαρά το χόμπι αλλα επισης στα άκρα και στο επόμενο επίπεδο. Η συλλογών των ψαριών μας, στην πλειοψηφια περιλαμβάνει σπάνια και εξωτικά είδη όλων των μεγεθών, κυριως ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ με ΜΕΓΑΛΕΣ ορέξεις και μεγάλες δεξαμενές. Δεν είναι εύκολο για τους περισσότερους ανθρώπους ή τους "κανονικους" χομπυστες να καταλάβουν γιατί έχουμε διατηρήσει αυτό το είδος ψαριων και εχουμε ριξει ολο το βαρος και την προσοχη μας σε αυτα.

Ας ελπίσουμε ότι, μέσω αυτού του φόρουμ και χώρου συζήτησης μπορούμε να ενθαρρύνουμε την επόμενη γενιά να έχουν το ίδιο και μεγαλητερο πάθος και αγάπη που έχουμε για το χόμπι και τα τερατα μας.


Ως ιδρυτικο μέλος, σας καλώ προσωπικά να εγγραφείτε και να ενωθειτε μαζί μας σήμερα. Αυτή τη στιγμή βλέπετε αυτό το site ως επισκέπτης μας, που σας δίνει περιορισμένη πρόσβαση για να δείτε περισσότερες συζητήσεις, άρθρα, φωτογραφικό υλικό και βιντεο.

Στην συνεχη προσπαθεια για ενημερωση και βελτιωση της κοινοτητας ωστε να βοηθησουμε τα ψαρια μας και το χομπυ μας να βγουν απο το περιθωριο που βρισκονται στη χωρα μας.

Ξεκινηστε σημερα κι ολας το πρωτο σας ποστ και γινετε ενεργο μελος της μοναδικης κοινοτητας μας!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Welcome to MonsterFish-GreekFans.net
Καλως ηρθατε στο MonsterFish-GreekFans.net

Τα μέλη αυτού του φόρουμ έχουν συναντηθει για να μοιραστούν γνώσεις και εμπειρίες στην διατήρηση ψαριών. Θέλουμε να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σας, να προσφέρουμε συμβουλές και να γεμίσουμε την σελιδα με φωτογραφίες των ψαριών που έχουμε όλοι αγαπήσει.

Είμαστε μια μοναδική κοινότητα στην κρατηση ψαριών που παίρνουν στα σοβαρά το χόμπι αλλα επισης στα άκρα και στο επόμενο επίπεδο. Η συλλογών των ψαριών μας, στην πλειοψηφια περιλαμβάνει σπάνια και εξωτικά είδη όλων των μεγεθών, κυριως ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ με ΜΕΓΑΛΕΣ ορέξεις και μεγάλες δεξαμενές. Δεν είναι εύκολο για τους περισσότερους ανθρώπους ή τους "κανονικους" χομπυστες να καταλάβουν γιατί έχουμε διατηρήσει αυτό το είδος ψαριων και εχουμε ριξει ολο το βαρος και την προσοχη μας σε αυτα.

Ας ελπίσουμε ότι, μέσω αυτού του φόρουμ και χώρου συζήτησης μπορούμε να ενθαρρύνουμε την επόμενη γενιά να έχουν το ίδιο και μεγαλητερο πάθος και αγάπη που έχουμε για το χόμπι και τα τερατα μας.


Ως ιδρυτικο μέλος, σας καλώ προσωπικά να εγγραφείτε και να ενωθειτε μαζί μας σήμερα. Αυτή τη στιγμή βλέπετε αυτό το site ως επισκέπτης μας, που σας δίνει περιορισμένη πρόσβαση για να δείτε περισσότερες συζητήσεις, άρθρα, φωτογραφικό υλικό και βιντεο.

Στην συνεχη προσπαθεια για ενημερωση και βελτιωση της κοινοτητας ωστε να βοηθησουμε τα ψαρια μας και το χομπυ μας να βγουν απο το περιθωριο που βρισκονται στη χωρα μας.

Ξεκινηστε σημερα κι ολας το πρωτο σας ποστ και γινετε ενεργο μελος της μοναδικης κοινοτητας μας!
Welcome to MonsterFish-GreekFans.net
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Το φορουμ λειτουργει πλεων ως βιβλιοθηκη πληροφοριων χωρις δυνατοτητα νεας συζητησης.Ευχαριστουμε για την συμμετοχη σας και την στηριξη σας ολα αυτα τα χρονια.
Αναζήτηση
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
Καλησπέρα στην ομάδα Κυρ 5 Μαρ - 15:58:24dimitris
ΕΥΧΕΣΔευ 2 Ιαν - 0:16:41angelos7577
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ Σαβ 31 Δεκ - 17:21:13Channa7
Ενυδρειο 750λτΠεμ 29 Δεκ - 23:55:21Kostas
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑΚυρ 25 Δεκ - 12:31:57alekos
Χρόνια πολλά στο Νίκο Τετ 7 Δεκ - 21:30:06xostel77
Τιμές προϊόντωνΠεμ 17 Νοε - 18:04:52Kostas
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣΠαρ 14 Οκτ - 22:15:28xostel77
Enydreio 1300litraΤρι 13 Σεπ - 10:35:31kostasgold
Χρόνια Πολλά στους Γιωργηδες Δευ 2 Μάης - 22:41:14xostel77
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑΤετ 27 Απρ - 16:16:35Channa7
Για χαρά σας χομπιστεςΤετ 20 Απρ - 18:27:53amazonios
Αλλαγή διεύθυνσης του ForumΠαρ 15 Απρ - 9:12:55Kostas
Καλό ΜήναΠαρ 1 Απρ - 22:08:51Giannhs ray
Εκπληκτικό ενυδρείοΤετ 30 Μαρ - 22:06:57Kostas
Ομαδα ''The Keeper''Κυρ 20 Μαρ - 21:48:30beast 2
Χρόνια πολλα.Κυρ 13 Μαρ - 22:04:39Kostas
Καλησπέρα σε όλους ! Τετ 9 Μαρ - 18:52:59xostel77
Προτεινομενες συνδεσεις:

Πήγαινε κάτω
Apostolis
Apostolis
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 480
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012
Ηλικία : 51
Τόπος : Καρδίτσα

Monsterfishkeeping... - Σελίδα 2 Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Κυρ 10 Νοε - 0:17:45
Νομίζω ότι δικαιούμαι να εκφέρω άποψη, γιατί δεν είμαι άνθρωπος που αλλάζει ψάρια σαν τα πουκάμισα, αντίθετα τα κρατάω για χρόνια, εις βάρος της τσέπης μου και του διαθέσιμου χώρου στο σπίτι μου.

Ακόμα κι αν δεχτούμε πως υπάρχει κάποιος ανταγωνισμός για το ποιος έχει την καλύτερη συλλογή, ή ποιος θα μεγαλώσει πρώτος ένα είδος ψαριού (προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου...), αυτό κάνει καλό στο χόμπι γιατί γνωρίζουμε καινούργια είδη και πολλοί παρακινούνται να ασχοληθούν με κάτι διαφορετικό, πέρα από τα συνηθισμένα.
Εξάλλου, σε κάθε χόμπι υπαρχουν οι φιγουρατζήδες, οι ανυπόμονοι και οι παρορμητικοί.

Αν τα μαγαζιά αντιμετωπίζουν πρόβλημα γιατί πέφτουν οι τιμές, ή δεν έχουν χώρο να φιλοξενήσουν τα ψάρια που τους επιστρέφονται, λυπάμαι, αλλά είναι δικό τους πρόβλημα.
Δηλαδή οι αντιπροσωπείες αυτοκινήτων τι πρέπει να κάνουν όταν στην αγορά των μεταχειρισμένων οι τιμές είναι χώμα;
Καλώς ή κακώς, έτσι λειτουργεί η αγορά.
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... - Σελίδα 2 Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Κυρ 10 Νοε - 9:35:09
Εγώ είπα να υπάρχει ένα μέτρο και όχι υπερβολές,είναι καλό για όλους.δεν πιστεύω ότι παδιακινείται κάποιος να ασχοληθεί με περισσότερα ψάρια βλέποντας άλλον να τα αλλάζει κάθε λίγο ή μαθαίνει καλύτερα τα ψάρια.αυτό που λες με τα αυτοκίνητα γιατί έγινε?γιατί αγοράζαμε υπέρμετρα αυτοκίνητα και με την κρίση όλοι κλαίνε τα λεφτά τους.με το να λέμε έτσι είναι η αγορά είναι τελείως λάθος.αυτό μας κατέστρεψε και όσο το συνεχίζουμε θα εξακολουθεί.
alekos
alekos
1000+ posts
1000+ posts
Αριθμός μηνυμάτων : 1100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2011
Ηλικία : 41
Τόπος : Παραλία Μαρκοπουλου-Ωρωπος

Monsterfishkeeping... - Σελίδα 2 Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Κυρ 10 Νοε - 10:57:22
kwstas_original έγραψε:
angelos7577 έγραψε:
Επικρατεί ένας πανικός και βιασύνη ποιος θα μεγαλώσει το τάδε ψάρι πρώτος , ποιος θα έχει την καλύτερη συλλογή κλπ.
Πέρα από τα πολλά έξοδα που έχει μια τέτοια συμπεριφορά , υποβαθμίζει τελείως το χόμπυ , τα ψάρια μένουν στα αζήτητα ή είναι συνεχώς πέρα δώθε με ανταλλαγές ή καταλήγουν σε μαγαζιά που τα έφεραν ή άλλα μαγαζιά , δυσκολεύοντας ακόμα και τους επαγγελματίες να κάνουν δουλειά , δεσμεύοντάς τους ενυδρεία.
Αυτα απο το πρωτο ποστ, ειναι ψεματα η βρισκουνε πολλους να διαφωνουν?



Ειπα να παρεμβω μιας και παρακολουθουσα γιατι με πολλα ανουσια λογια χασατε το νοημα...

η μεγάλη αλήθεια είναι ότι πριν 4 χρόνια βλέπαμε όλοι μαζι σαλάχι-cichla-atf και ότι ποια περιεργο σε ντοκυμαντέρ.μέσα από δω και τι δουλειά όλων μας μάθαμε και φέραμε διάφορα είδη με τι βοήθεια ορισμένων καταστημάτων ΑΛΛΑ...δε μπορεί κάποιος που έχει ένα καλό ψάρι να δώσει συμβουλές..μη τρελαθούμε κιόλας,όταν μαζί του πέρασε μόνο 5-6μήνες!!!πλάκα κάνουμε???
δε μπορώ να το δεχτώ σαν Αλέκος αυτό όπως και άλλοι.η τσέπη είναι του καθενός και το τι θα κάνει με τα λεφτά του δεν με ενδιαφέρει και καθόλου,αλλά μη το παίζουν κάποιοι χομπύστες και ότι τα αγαπάνε μιας και τα πετάνε μετά από καιρό σαν παλιό μοντέλο!!!
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... - Σελίδα 2 Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 14 Νοε - 15:02:53
Δυστυχώς το συμπέρασμα είναι ότι όταν έχουμε κάτι που δεν είχαμε συμπεριφερόμαστε τελείως διαφορετικά.
Πολλοί ξεχνούν το παρελθόν , πάλι δυστυχώς.
Ο κάθε ένας το βλέπει όπως θέλει , τον ικανοποιεί και τον συμφέρει.
Και ειδικά τώρα που η κατάσταση είναι ζορισμένη για τους περισσότερους , αυτές οι συμπεριφορές εντείνονται .

Αυτή είναι η πραγματικότητα και όπως βλέπετε όταν γίνονται τέτοιες συζητήσεις , πάει η διαφωνία σύννεφο επιβεβαιώνοντας τα παραπάνω.

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος και εγώ έχω κάνει και κάνω λάθη και βιαστικές επιλογές.
Θέλω όμως να μπορούμε να το συζητάμε , χωρίς υπόνοιες , χωρίς σκοπιμότητες , απλά να το συζητάμε για να γινόμαστε καλύτεροι.

Να γινόμαστε καλύτεροι σε αυτό που κάνουμε , είτε ως χομπίστες ή ως επαγγελματίες.
Είναι τόσο απλό.

Και αντί για αυτό , σε πολλές περιπτώσεις επικρατεί εγωισμός , σκοπιμότητα , παρεξηγήσεις , κόντρες , ποιος φταίει , ποιος δεν φταίει , ο τάδε διαχειριστής , ο τάδε συντονιστής , ο τάδε επαγγελματίας , το φόρουμ αυτό , το άλλο φόρουμ κλπ.......

Μπάχαλο.....

Ενώ η ουσία που χάνουμε είναι ΜΙΑ !

Η σωστότερη και πληρέστερη ενασχόληση με τη φιλοξενία των ψαριών !




Apostolis
Apostolis
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 480
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012
Ηλικία : 51
Τόπος : Καρδίτσα

Monsterfishkeeping... - Σελίδα 2 Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 14 Νοε - 16:53:49
Άγγελε το υπεραναλύουμε, τα πράγματα είναι απλά.

Όπως και στην κοινωνία υπάρχουν οι υπομονετικοί, οι παρορμητικοί, οι φιγουρατζήδες, οι ξερόλες, οι υποχθόνιοι κλπ, έτσι και στο μικρόκοσμο του χόμπι μας υπάρχουν αντίστοιχα άτομα με ανάλογες συμπεριφορές.

Καλό είναι να εκφράζουμε τη γνώμη μας, ακόμη και αν διαφωνούμε μεταξύ μας, αλλά ο καθένας πορεύεται όπως νομίζει και δε γίνεται να επιβάλλουμε τις απόψεις μας.
Το ζητούμενο είναι ακόμη και από τα λάθη κάποιων να προκύπτει κάτι θετικό, όπως επισήμανα και παραπάνω.

Αν σαν επαγγελματίας αυτό σου δημιουργεί πρόβλημα, πίστεψέ με, λίγους ενδιαφέρει.
Κι εγώ παλεύω καθημερινά στη δουλειά μου, με αθέμιτο πολλές φορές ανταγωνισμό και υπόγειες συμπεριφορές, αλλά αυτό δεν ενδιαφέρει τους πελάτες.
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... - Σελίδα 2 Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 14 Νοε - 17:03:46
Ξαναείπα ότι το θέμα δεν το άνοιξα επειδή μου δημιουργείται πρόβλημα ως επαγγελματίας , αλλά για να συζητήσουμε ακραίες συμπεριφορές , απέναντι στα ψάρια κυρίως και σε όλους μας , τι προβλήματα προκαλούν και γιατί το κάνουν όσοι το κάνουν.
Θα τον βρω τον τρόπο να ανταπεξέλθω στις δυσκολίες και στα εμπόδια όσα και να είναι και σίγουρα δεν απασχολεί κανέναν , δεν αντιλέγω.

Το θέμα είναι να μην καταλαβαίνει ο καθένας ότι θέλει , το θέμα είναι να ασχολούμαστε όλοι όσο πιο σωστά γίνεται με τα ψάρια , αυτό θέλω να σας δώσω να καταλάβετε.

Δυστυχώς υπάρχει αυξημένος αθέμιτος ανταγωνισμός , σχετικά αναμενόμενο έτσι όπως είναι η κατάσταση.

Το θέμα είναι τι κάνουμε με όλα αυτά ο καθένας από την πλευρά του.
Μένουμε ως έχει ή προσπαθούμε για το καλύτερο ?




angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... - Σελίδα 2 Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 14 Νοε - 17:15:13
Και να συμπληρώσω και κάτι ακόμα για να καταλάβετε καλύτερα που το πάω.

Θέλω ο κάθε ένας να γράψει τι περιμένει από το χόμπυ και από ένα φόρουμ σχετικά με αυτό.
Δηλαδή.
Πρώτον , για ποιο λόγο ασχολείται με το χόμπυ , ειλικρινά και χωρίς διάθεση για κριτική , ας πει ο κάθε ένας πραγματικά γιατί ασχολείται , τι του αρέσει , τι τον συναρπάζει.

Και δεύτερον , τι βλέψεις έχετε σε ένα φόρουμ , θέλετε να προσπαθούμε όλοι μας έτσι ώστε να μαθαίνουμε όσο καλύτερα γίνεται τα ψάρια και την πληρέστερη ενασχόληση μαζί τους , δεχόμενοι και ασκώντας εποικοδομητική κριτική , ή να δείχνει ο κάθε ένας την ενασχόλησή του όπως κρίνει για εκείνον , χωρίς διάθεση για κριτική και συζήτηση , εκτός αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

Γιατί παρατηρώ ότι παλιότερα κάναμε το πρώτο και πλέον γίνεται όλο και περισσότερο το δεύτερο , γιατί ?
Apostolis
Apostolis
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 480
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012
Ηλικία : 51
Τόπος : Καρδίτσα

Monsterfishkeeping... - Σελίδα 2 Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 14 Νοε - 17:45:21
Είναι πολλοί οι λόγοι που ασχολούμαι με το χόμπι.
Με χαλαρώνει, μου αρέσει να βλέπω τα ψάρια μου να μεγαλώνουν, να μου δείχνουν τα χρώματά τους, τις συμπεριφορές τους, να τρώνε απ' το χέρι μου και άλλα πολλά...

Υποθέτω πως παρόμοιοι λόγοι ισχύουν για τους περισσότερους από μας.

Στο φόρουμ θα ήθελα να βλέπω τεκμηριωμένες απόψεις, διάθεση για μάθηση και πρόοδο, χαρά και όχι φθόνο για τα επιτεύγματα του συνχομπίστα και πάνω από απ' όλα σεβασμό ανάμεσα στα μέλη, ακόμα και αν οι γνώμες διίστανται.
Επίσης, είναι πολύ σημαντικός ο τρόπος που λέμε κάτι, ακόμα κι αν έχουμε δίκαιο.

Πράγματα αυτονόητα, που δυστυχώς στην πράξη δε γίνονται, με τα αποτελέσματα που όλοι βλέπουμε...
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... - Σελίδα 2 Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 14 Νοε - 17:55:27
Ωραία , ξέχασα να πω και για εμένα μιας και έθεσα τα ερωτήματα.
Εγώ με το συγκεκριμένο χόμπυ ασχολήθηκα γιατί μου άρεσαν πολύ να βλέπω στο ενυδρείο μεγάλα και ιδιαίτερα ψάρια , δεν μου άρεσε τόσο πολύ ο υδροβιότοπος αλλά να ξεχωρίζουν τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο.
Από εκεί και πέρα , να τα βλέπω να μεγαλώνουν , να αλλάζουν , τη συμπεριφορά τους , να ζευγαρώνουν και γενικότερα να ζω μαζί τους.
Και εγώ στο παρελθόν τα άλλαζα σαν τα πουκάμισα που λένε , το έχω μετανιώσει , είχα μπει κ εγώ στο τρυπάκι , μην έχοντας υπομονή , κακώς.Το τι λεφτά έχω χαλάσει έτσι δεν λέγεται.....

Εγώ στο φόρουμ θέλω να γινόμαστε καλύτεροι , να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας με συζήτηση και εικόνες , βίντεο , να σχολιάζουμε , να επιβραβεύουμε και να κατακρίνουμε όπου χρειάζεται .
Χωρίς να γίνεται προσωπικό και να υπάρχει τέτοιος ανταγωνισμός και κόντρες όπως δυστυχώς υπήρξαν κατά κόρον.
Να είναι δημόσιος τόπος συζήτησης , πέρα από συμφέροντα και κλίκες.Να το διαχειρίζονται άτομα με αγάπη προς το χόμπυ , χωρίς κρυφές φιλίες με επαγγελματίες.
Να μπορούν όλοι οι επαγγελματίες να παρουσιάζουν ελεύθερα τη δουλειά τους.
Και όλοι μαζί να γινόμαστε καλύτεροι , όχι να βάζει τρικλοποδιά ο ένας στον άλλον.

Είναι πρόβλημα ο γραπτός λόγος , παρεξηγείται και πίσω από ένα πληκτρολόγιο λέμε πολύ ευκολότερα πράγματα , για αυτό χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή στο πως γράφουμε και να μην βιαζόμαστε να κρίνουμε , καλύτερα να ρωτήσουμε ξανά τι εννοεί κάποιος.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Αποστόλη , 100% .
Να μας πουν και οι υπόλοιποι.

avatar
xostel77
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2707
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
https://www.facebook.com/nikos.manousakismariastavroulaki?ref=tn

Monsterfishkeeping... - Σελίδα 2 Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 14 Νοε - 18:55:31
Εγώ δεν ηθελα να ασχοληθώ με τα ψάρια,ποτέ δεν μου άρεσαν.
Από τα χέρια μου εχουν περάσει πολλών ειδών κατοικίδια,κατοικίδια και
ζώα,άγρια και όχι, που ελάχιστη θα μπορούσαν να εχουν .Με τα ψάρια
ασχολουμε ποια από επιλογη,επειδη θεωρώ ότι ειναι και ειναι ποιο εύκολο
από πολλα άλλα ζώα. Αυτό που μου αρεσει ειναι να τα παρατηρώ,να βλεπω
πως αντιδρούν και πως συμπεριφερονται,όσο αυτο ειναι δυνατόν στην αιχμαλωσια.
Καποιοι θεωρούν οτι πρεπει να κρατάς τα ψάρια σου πολλα χρονια για να τα μάθεις και
οτι τεσσερις και πέντε μήνες δεν ειναι αρκετοί. Τους απαντάω λοιπον οτι εγώ περνάω πάρα
πολλες ώρες με τα ψάρια μου και γενικα ασχολουμε πολυ. Καποιοι δεν τα εχουν καν στο σπίτι τους
και τα βλέπουν περιστασιακά η οταν έρθει η ώρα να τα ταΐσουν.

Όσο για το δεύτερο θεμα: Τι βλέψεις έχετε σε ένα φόρουμ;

Δεν έχω βλέψεις στο φόρουμ και δεν αποσκοπώ πουθενά.
Γράφτηκα για να μπορώ να ανταλλάζω πληροφορίες με άτομα που
έχουμε κοινά ενδιαφέροντα και όχι κοινές βλέψεις....


Δεν θα μπορέσουμε ποτέ να συμπεριφερθουμε φυσιολογικά αν δεν βγάλουμε από
το λεξιλόγιο μας καποιες λέξεις,όπως, κλίκες,συμφέροντα,παρασκήνιο,εγωισμος,και πολλες
άλλες Αγγελε.  Δεν χρειαζετε να τις επαναλαμβανουμε συνεχως,δεν μας φταίει κανενας,εμεις
φταίμε. Πρέπει να τα σταματήσουμε τετοιου ειδους θέματα επιτέλους,δεν χρειαζετε να δημιουργούμε
επιπλέον προβλήματα. Ας μην ψάχνουμε για απαντήσεις, γιατι τις έχουμε.....
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... - Σελίδα 2 Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 14 Νοε - 19:03:25
Όταν λέω βλέψεις σε φόρουμ , ίσως το διατύπωσα λάθος , εννοώ τι περιμένετε , πως θέλετε να είναι ένα φόρουμ στο οποίο συμμετέχετε.

Το ξέρω είναι κουραστικό , όμως κάτι πρέπει να γίνει , να λέγονται τα πράγματα με το όνομά τους.
Δεν μπορεί να συνεχιστεί άλλο αυτή η κατάσταση.

Ας μπει κάποιος κανονισμός , κάτι.
Στην πρώτη κόντρα , καθοδήγηση , χαρακτηρισμό , διαγραφή σχολίου επί τόπου και μετά από προειδοποίηση διαγραφή λογαριασμού .
Σίγουρα δεν φτάνει να το λέμε.
Πρέπει όμως να τηρούνται κανόνες για να πάμε μπροστά , έστω και έτσι.
Έχουμε τις απαντήσεις πρέπει να το αντιμετωπίσουμε ουσιαστικά πλέον.


avatar
xostel77
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2707
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
https://www.facebook.com/nikos.manousakismariastavroulaki?ref=tn

Monsterfishkeeping... - Σελίδα 2 Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 14 Νοε - 19:17:24
Υπαρχει και κάτι που ειναι ποιο απλό απο το να
διαγραφείς τον κόσμο,μόνο και μόνο επειδη
λέει κάτι που δεν μας αρεσει η κάτι που μας
ενοχλει η ειναι λάθος. Απλά δεν απαντάς....
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... - Σελίδα 2 Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 14 Νοε - 19:23:09
Νίκο όχι , ότι λέγεται πρέπει να είναι τεκμηριωμένο και όχι ο κάθε ένας όπως το βλέπει.
Αν αρχίσει κόντρα και χαρακτηρισμοί και ότι άλλο παρεμφερές , διαγραφή σχολίων.
Διαγραφή μέλους μόνο αν δημιουργεί επανελλημένως πρόβλημα.
Δεν είπα με το παραμικρό διαγραφή κόσμου.
Δυστυχώς αλλά χρειάζονται να τηρούνται αυστηρά κάποιοι κανόνες.
Αλλιώς πάντα θα έχουμε τα ίδια.

Δεν είναι λύση να μην απαντάς , γιατί τα υπονοούμενα θα δημιουργούνται ούτως ή άλλως.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης