Welcome to MonsterFish-GreekFans.net
Καλως ηρθατε στο MonsterFish-GreekFans.net

Τα μέλη αυτού του φόρουμ έχουν συναντηθει για να μοιραστούν γνώσεις και εμπειρίες στην διατήρηση ψαριών. Θέλουμε να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σας, να προσφέρουμε συμβουλές και να γεμίσουμε την σελιδα με φωτογραφίες των ψαριών που έχουμε όλοι αγαπήσει.

Είμαστε μια μοναδική κοινότητα στην κρατηση ψαριών που παίρνουν στα σοβαρά το χόμπι αλλα επισης στα άκρα και στο επόμενο επίπεδο. Η συλλογών των ψαριών μας, στην πλειοψηφια περιλαμβάνει σπάνια και εξωτικά είδη όλων των μεγεθών, κυριως ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ με ΜΕΓΑΛΕΣ ορέξεις και μεγάλες δεξαμενές. Δεν είναι εύκολο για τους περισσότερους ανθρώπους ή τους "κανονικους" χομπυστες να καταλάβουν γιατί έχουμε διατηρήσει αυτό το είδος ψαριων και εχουμε ριξει ολο το βαρος και την προσοχη μας σε αυτα.

Ας ελπίσουμε ότι, μέσω αυτού του φόρουμ και χώρου συζήτησης μπορούμε να ενθαρρύνουμε την επόμενη γενιά να έχουν το ίδιο και μεγαλητερο πάθος και αγάπη που έχουμε για το χόμπι και τα τερατα μας.


Ως ιδρυτικο μέλος, σας καλώ προσωπικά να εγγραφείτε και να ενωθειτε μαζί μας σήμερα. Αυτή τη στιγμή βλέπετε αυτό το site ως επισκέπτης μας, που σας δίνει περιορισμένη πρόσβαση για να δείτε περισσότερες συζητήσεις, άρθρα, φωτογραφικό υλικό και βιντεο.

Στην συνεχη προσπαθεια για ενημερωση και βελτιωση της κοινοτητας ωστε να βοηθησουμε τα ψαρια μας και το χομπυ μας να βγουν απο το περιθωριο που βρισκονται στη χωρα μας.

Ξεκινηστε σημερα κι ολας το πρωτο σας ποστ και γινετε ενεργο μελος της μοναδικης κοινοτητας μας!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Welcome to MonsterFish-GreekFans.net
Καλως ηρθατε στο MonsterFish-GreekFans.net

Τα μέλη αυτού του φόρουμ έχουν συναντηθει για να μοιραστούν γνώσεις και εμπειρίες στην διατήρηση ψαριών. Θέλουμε να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σας, να προσφέρουμε συμβουλές και να γεμίσουμε την σελιδα με φωτογραφίες των ψαριών που έχουμε όλοι αγαπήσει.

Είμαστε μια μοναδική κοινότητα στην κρατηση ψαριών που παίρνουν στα σοβαρά το χόμπι αλλα επισης στα άκρα και στο επόμενο επίπεδο. Η συλλογών των ψαριών μας, στην πλειοψηφια περιλαμβάνει σπάνια και εξωτικά είδη όλων των μεγεθών, κυριως ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ με ΜΕΓΑΛΕΣ ορέξεις και μεγάλες δεξαμενές. Δεν είναι εύκολο για τους περισσότερους ανθρώπους ή τους "κανονικους" χομπυστες να καταλάβουν γιατί έχουμε διατηρήσει αυτό το είδος ψαριων και εχουμε ριξει ολο το βαρος και την προσοχη μας σε αυτα.

Ας ελπίσουμε ότι, μέσω αυτού του φόρουμ και χώρου συζήτησης μπορούμε να ενθαρρύνουμε την επόμενη γενιά να έχουν το ίδιο και μεγαλητερο πάθος και αγάπη που έχουμε για το χόμπι και τα τερατα μας.


Ως ιδρυτικο μέλος, σας καλώ προσωπικά να εγγραφείτε και να ενωθειτε μαζί μας σήμερα. Αυτή τη στιγμή βλέπετε αυτό το site ως επισκέπτης μας, που σας δίνει περιορισμένη πρόσβαση για να δείτε περισσότερες συζητήσεις, άρθρα, φωτογραφικό υλικό και βιντεο.

Στην συνεχη προσπαθεια για ενημερωση και βελτιωση της κοινοτητας ωστε να βοηθησουμε τα ψαρια μας και το χομπυ μας να βγουν απο το περιθωριο που βρισκονται στη χωρα μας.

Ξεκινηστε σημερα κι ολας το πρωτο σας ποστ και γινετε ενεργο μελος της μοναδικης κοινοτητας μας!
Welcome to MonsterFish-GreekFans.net
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Το φορουμ λειτουργει πλεων ως βιβλιοθηκη πληροφοριων χωρις δυνατοτητα νεας συζητησης.Ευχαριστουμε για την συμμετοχη σας και την στηριξη σας ολα αυτα τα χρονια.
Αναζήτηση
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
Καλησπέρα στην ομάδα Κυρ 5 Μαρ - 15:58:24dimitris
ΕΥΧΕΣΔευ 2 Ιαν - 0:16:41angelos7577
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ Σαβ 31 Δεκ - 17:21:13Channa7
Ενυδρειο 750λτΠεμ 29 Δεκ - 23:55:21Kostas
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑΚυρ 25 Δεκ - 12:31:57alekos
Χρόνια πολλά στο Νίκο Τετ 7 Δεκ - 21:30:06xostel77
Τιμές προϊόντωνΠεμ 17 Νοε - 18:04:52Kostas
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣΠαρ 14 Οκτ - 22:15:28xostel77
Enydreio 1300litraΤρι 13 Σεπ - 10:35:31kostasgold
Χρόνια Πολλά στους Γιωργηδες Δευ 2 Μάης - 22:41:14xostel77
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑΤετ 27 Απρ - 16:16:35Channa7
Για χαρά σας χομπιστεςΤετ 20 Απρ - 18:27:53amazonios
Αλλαγή διεύθυνσης του ForumΠαρ 15 Απρ - 9:12:55Kostas
Καλό ΜήναΠαρ 1 Απρ - 22:08:51Giannhs ray
Εκπληκτικό ενυδρείοΤετ 30 Μαρ - 22:06:57Kostas
Ομαδα ''The Keeper''Κυρ 20 Μαρ - 21:48:30beast 2
Χρόνια πολλα.Κυρ 13 Μαρ - 22:04:39Kostas
Καλησπέρα σε όλους ! Τετ 9 Μαρ - 18:52:59xostel77
Προτεινομενες συνδεσεις:

Πήγαινε κάτω
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... Empty Monsterfishkeeping...

Τρι 5 Νοε - 18:30:11
Θα ήθελα να πω δυο λόγια σχετικά με το συγκεκριμένο χόμπυ που ασχολούμαστε , βλέποντάς το πλέον και από την πλευρά του χομπίστα αλλά και από την επαγγελματική πλευρά.
Όχι πολύ καιρό πριν πολλά από τα ψάρια που κυκλοφορούν πλέον στην αγορά , δεν υπήρχαν και δεν είχαμε πρόσβαση.
Με το που η αγορά άνοιξε και έρχονται πλέον και θα έρχονται πολλά ψάρια ιδιαίτερα , όπως και αυτά με τα οποία ασχολούμαστε , έχω παρατηρήσει πολλούς χομπίστες , να παίρνουν ψάρια να τα κρατάνε λίγο , να τα έχουν χρυσοπληρώσει κάποια και μετά από λίγο να τα δίνουν όσο όσο ή να τα ανταλλάσσουν για κάτι διαφορετικό που μπορούν να πάρουν.
Επικρατεί ένας πανικός και βιασύνη ποιος θα μεγαλώσει το τάδε ψάρι πρώτος , ποιος θα έχει την καλύτερη συλλογή κλπ.
Πέρα από τα πολλά έξοδα που έχει μια τέτοια συμπεριφορά , υποβαθμίζει τελείως το χόμπυ , τα ψάρια μένουν στα αζήτητα ή είναι συνεχώς πέρα δώθε με ανταλλαγές ή καταλήγουν σε μαγαζιά που τα έφεραν ή άλλα μαγαζιά , δυσκολεύοντας ακόμα και τους επαγγελματίες να κάνουν δουλειά , δεσμεύοντάς τους ενυδρεία.
Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου αυτό που βλέπω και αν και επαγγελματίας πλέον , εξακολουθεί να μην μου αρέσει και δεν έχω σκοπό να πουλάω χωρίς αντίκρυσμα , όπως γίνεται κατά κόρον δυστυχώς.
Θέλω να βλέπω τους χομπίστες να απολαμβάνουν τα ψάρια που έχουν , να τα μεγαλώνουν , να τα φροντίζουν και να τα ευχαριστιούνται και όχι να τα κρατάνε ελάχιστα , μην προλαβαίνοντας καλά καλά να τα βιώσουν και να τα δίνουν πίσω , ουσιαστικά μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουν τον εγωισμό τους , ότι ασχολήθηκαν έστω και λίγο με κάποιο ψάρι.
Θα θέσω ένα παράδειγμα με τα σαλάχια , με τα οποία και ασχολούμαι περισσότερο από τα υπόλοιπα ψάρια.
Έρχονται τα motoro πχ στη χώρα μας πρώτη φορά , πολύ ακριβά , λόγω μοναδικότητας , παίρνουν όσοι παίρνουν αμέσως όσα κυκλοφορούν και μετά από λίγο διάστημα τα βλέπω σε ανταλλαγές , ή κάποιος θέλει να τα δώσει για να πάρει άλλο σαλάχι.
Είπαμε , χόμπυ , επάγγελμα κλπ , να υπάρχει όμως και η δέουσα ισορροπία , από όλες τις πλευρές ...
Και να κάνω μια ερώτηση , γιατί τα παίρνει όποιος τα παίρνει τότε ?
Μόνο από εγωισμό?
Δεν γνωρίζει τι εστί το κάθε ψάρι ?
Ο επαγγελματίας που τα πουλάει δεν αναφέρει πληροφορίες για το κάθε ψάρι ?
Τα ψάρια υπάρχουν και θα υπάρχουν , προτείνω να μην κάνετε βιαστικές κινήσεις.
Πρόκειται για πολύ ιδιαίτερα ψάρια , που αξίζουν την αγάπη και το σεβασμό μας.
Δεν είναι gadget , είναι ζωντανοί οργανισμοί που εμείς επιλέγουμε να τους φιλοξενήσουμε.
Θέλω πολύ να δω τις απόψεις σας πάνω σε αυτό .

avatar
xostel77
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2707
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
https://www.facebook.com/nikos.manousakismariastavroulaki?ref=tn

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τρι 5 Νοε - 19:04:33
Χειμαρρώδεις όπως παντα αλλά και ουσιαστικός. Μέχρι ενός σημείου
συμφωνώ σε αυτα που λες ότι δεν θα επρεπε να συμβαίνει. Θα απαντήσω
για μένα μιας και ανήκω στην κατηγορία που περιγράφεις...Απο το 2009
ασχολουμε με τα ψάρια και έχω αλλάξει πάρα πολλα,αν δεις το κανάλι μου στο
youtube θα καταλάβεις για πόσα ψάρια μιλάω. Ένας λόγος που το κάνω αυτο ειναι
γιατι δεν έχω βρει ακόμα κάτι και να πω οτι θα ασχοληθώ για παντα μαζί του.
Ο μεγαλύτερος λόγος ειναι οτι μου αρεσει η πρόκληση του νέου,του διαφορετικού,της
δυσκολίας που υπαρχει να τα μεγαλώσεις, να παρακολουθώ νέες συμπεριφορές.
Φυσικά υπαρχει και το πρόβλημα του χώρου μιας και τα ψάρια που ασχολούμαστε εχουν
πολυ μεγάλες απαιτησεις και πολλες φορές ειμαστε υποχρεωμένη να τα δώσουμε,να
τα ανταλλάξουμε για κάτι αλλο, μιας και ειναι πολυ δύσκολο να φτιαξει κανεις ένα νέο μεγαλο
ενυδρειο με τα τόσα οικονομικα προβλήματα που αντιμετωπιζουμε ολοι μας.
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τρι 5 Νοε - 19:40:00
Και εγώ το έχω κάνει αυτό στο παρελθόν. Δεκτό όπως λες Νίκο για την πλευρά σου , πιστεύω πως πολλοί νιώθουν έτσι , θέλουν να γνωρίζουν πολλά ψάρια , δεν μπορούν να καταλήξουν και μεγαλώνουν κάποια στιγμή και πρέπει να τα δώσουν λόγω χώρου , συμφωνώ.
Και έτσι όπως έχουν γίνει γενικότερα τα πράγματα , είναι δύσκολη η συντήρηση μεγάλων ψαριών και ενυδρείων.
Αν είναι για αυτό οκ , όχι όμως να τα παίρνουμε και να τα δίνουμε μετά από λίγο και εγώ λόγω επαγγέλματος σίγουρα θα θέλω να πουλήσω , αλλά όχι έτσι.
Ο καταιγισμός ξεκινάει από τους εκτροφείς και τους εξαγωγείς , αλλά μην ξεχνάμε ότι τα ψάρια υπάρχουν και θα υπάρχουν , δεν χρειάζεται αμέσως να υποβαθμίζουμε κάποιο ψάρι , επειδή εμφανίστηκε κάποιο άλλο ωραίο , σε αυτό είμαι τελείως αντίθετος.
Η αγορά έχει πλέον ανοίξει για τα καλά και θα συνεχίσει έτσι , κρίμα που η οικονομική συγκυρία είναι περίεργη , αλλιώς θα το ευχαριστιόμασταν στο μάξιμουμ.
Για αυτό υπομονή και όχι βιασύνες και να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μεταξύ μας , είναι πάρα πολύ σημαντικό για όλους μας.


avatar
xostel77
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2707
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
https://www.facebook.com/nikos.manousakismariastavroulaki?ref=tn

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τρι 5 Νοε - 20:59:49
Προσωπικά όσα ψάρια έχω κρατήσει τα
έχω κανει παρουσίαση και παντα προσπαθώ
και ενημερώνω τα θέματα μου. Πάντα
πρεπει να ασχολούμαστε με τα θέματα
που έχουμε ανοίξει, γιατι πιστευω οτι όσο
περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν απο της
προσωπικές μας εμπειριες τόσο το καλύτερο
για όλους,γιατι ωραια τα προφίλ τον ψαριων αλλά
σαν τη προσωπική εμπειρία τίποτα...
4fun
4fun
1000+ posts
1000+ posts
Αριθμός μηνυμάτων : 1529
Ημερομηνία εγγραφής : 27/11/2010
Ηλικία : 35
Τόπος : Αθηνα

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τρι 5 Νοε - 21:05:21
Πανω σε αυτα καποια σχολια..

1)Ο καθενας αγοραζει οσα ψαρια θελει και οσο συχνα θελει με μοναδικες προυποθεσεις να τους παρεχει ενα καλο/υγιες περιβαλλον οσο τα εχει οσο αλλα και να φροντιζει να πηγαινουν σε εξισου καλα χερια οταν τα δινει.Αμα εγω θελω καθε βδομαδα και νεο σαλαχι, με αυτες τις προυποθεσεις που προανεφερα, τοτε δεν δινω λογαριασμο σε κανεναν και κανεις δεν κανει κουμαντο στην τσεπη κανενος.

2) Θεωρω πιο προσβλητικο σαν χομπυστας να βλεπω αλλους "συνχομπυστες" (τα εισαγωγικα μπηκαν γιατι δεν τους θεωρω σοβαρα ατομα, αρα ουτε και συνχομπυστες πραγματικα) οι οποιοι παιρνουν σπανια ψαρια σε μικρο μεγεθος 4-5εκ και εχουν αποκλειστικο σκοπο να τα μεγαλωσουν για να τα πουλησουν μετα σε πολ/σια τιμη. Προσοχη, δεν αναφερομαι σε ατομα σαν τον Νικο που βαριουνται καποιο ψαρι, αλλα σε ατομα που το κανουν αυτο για την κονομα.

3)Μακαρι να καταφερεις Αγγελε να βρισκεις πελατες που θα ασχολουνται φανατικα με τα ψαρια που ξεκινανε, αλλα δεν νομιζω οτι πεφτει λογος σε καποιον που θελει να το κανει επαγγελμα τι γινονται τα ψαρια που πουλαει. Αυτο ειναι κατι που πρεπει να απασχολει τους χομπυστες που δινουν τα ψαρια τους σε συνχομπυστες.Μαλλον πρεπει να τραβηξεις μια διαχωριστικη γραμμη στο χομπυ ή επαγγελμα (οσο φιλοζωος και αν εισαι κτλ ετσι λειτουργει η αγορα).

ΥΓ: Δεν με ενδιαφερει να καλυψω τον Νικο, και κανεναν "Νικο", εδω μεσα. Εκει που εχει χρειαστει εχω τσακωθει στο παρελθον με το Νικο, αλλα σε αυτο το θεμα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να δικαιολογηθει κανεις μας
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τετ 6 Νοε - 1:08:54
Ακριβώς Νίκο , συμφωνώ απόλυτα.
Από εκεί και πέρα , δεν θέλω να παρεξηγούνται όσα γράφω. Πήρα την πρωτοβουλία να συζητήσουμε το θέμα αυτό , στηριζόμενος όσα έχω μάθει όχι μόνο στην χώρα μας αλλά και στο εξωτερικό.
Το φαινόμενο αυτό είναι παγκόσμιο και τα παραδείγματα που έδωσα είναι γενικά και συμβαίνουν και αλλού.
Εγώ δεν ζήτησα κανείς να δώσει λογαριασμό , απλά εξηγώ ότι έχω παρατηρήσει αρκετούς να αποκτούν ψάρια και πριν καλά καλά τα μάθουν , τα ζήσουν , τα παρατηρήσουν , τα δίνουν για κάτι άλλο,πολύ γρήγορα.Κάποιοι δεν νοιάζονται που θα καταλήξουν , δεν γνωρίζουν τι εστί το κάθε ψάρι , τι ευθύνη έχουν αποκτώντας το.Σε αυτές τις περιπτώσεις θέλω να εστιαστώ και όχι στους ευσυνείδητους χομπίστες.
Τώρα το μεγάλωμα των ψαριών και η πώληση κανονικά πρέπει να γίνεται από επαγγελματίες,αυτό είναι το σωστό και αυτή είναι και η δουλειά τους.
Οι χομπίστες απλά μεγαλώνοντάς το αν δεν μπορούν πλέον να το συντηρήσουν ή το βαρέθηκαν , οφείλουν έστω να το δώσουν σε σωστά χέρια.
Δεν λέω κάποιος να παίρνει ψάρι και ντε και καλά να το κρατάει 3 και 4 χρόνια , δεν είναι εύκολο, αλλά όχι και να το δίνει σε 1,2,3 μήνες...
Επαναλαμβάνω μιλάω γενικά , έχω μάθει πολλά περιστατικά και στο εξωτερικό.
Στο τρίτο που γράφεις είσαι τελείως λάθος.
Επιβάλεται αυτός που πουλάει ζώο συντροφιάς (ναι είναι και τα ψάρια πλέον και τυπικά κατοικίδια επιτέλους) , να ξέρει που τα δίνει και να καθοδηγεί και να εξηγεί ότι χρειάζεται σε αυτόν που θα τα πάρει.
Τα ψάρια για ενυδρεία , κακώς ονομάζονται διακοσμητικά ψάρια , πολύ κακώς , είναι ζωντανοί οργανισμοί και όχι αξεσουάρ και οφείλουμε όλοι μας να τα σεβόμαστε.
Αν η αγορά λειτουργεί έτσι αυτό δε σημαίνει ότι λειτουργεί και σωστά και είμαι τελείως αντίθετος.
Δεν πρόκειται ποτέ να πουλήσω ψάρι χωρίς να εξηγήσω ακριβώς τι γίνεται και να προετοιμάσω τον χομπίστα και συνεχώς να τον βοηθάω να μπορεί να το υποστηρίξει , είτε με συμβουλές , είτε με εξοπλισμό.
Το λίγο καιρό έχω δει και ακούσει τα απίστευτα και συνεχώς προσπαθώ να βοηθάω , όλοι μας πρέπει , επαγγελματίες , χομπίστες , φόρουμ , δημόσιες αρχές , μιλάμε για κατοικίδια επαναλαμβάνω.
Έχω συμπεριφερθεί και εγώ έτσι στο παρελθόν , βάζω πρώτο τον εαυτό μου σε αυτό , ξεκάθαρα.
Δεν ζητάω από κανέναν να δικαιολογηθεί , θέλω απλά να το συζητήσουμε.
Δυστυχώς ο συγκεκριμένο χώρος πονάει πάααααρα πολύ και δεν είναι ο μόνος , πρέπει όμως κάτι να γίνει , να αναλάβει ο κάθε ένας τις ευθύνες του και να μην συμπεριφερόμαστε καθαρά εγωιστικά και κερδοφόρα , αλλά να αγαπάμε αυτό που κάνουμε , το αξίζει.




alekos
alekos
1000+ posts
1000+ posts
Αριθμός μηνυμάτων : 1100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2011
Ηλικία : 41
Τόπος : Παραλία Μαρκοπουλου-Ωρωπος

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τετ 6 Νοε - 10:47:02
θανο το έχασες το νοημα.δε μηλάει για το τι γουσταρει ο καθενας να κανει με τα λεφτα του αλλά το τι είναι σωστό για τα ψαρια!όταν περνει κάποιος ψάρι μικρό και τάχα μου θέλει να το μεγαλώσει για να δει συμπεριφορές και μαλακίες του κώλου και σε 3 μήνες το πουλάει για μένα δε λέγεται χομπύστας...ΝΟΜΟΣ για μένα!!!!δεν είναι τηλεκάρτες τα ψάρια για να κάνουμε συλλογές και να τα ανταλλάζουμε όποτε μας καπνίσει!!το άλλο που γελάω είναι οι ΠΡΩΤΙΕΣ...αχαχχαχαχαχαtoofunny toofunny toofunny .ανάθεμα κι αν ξέρουν το τι γίνεται!παραδείγματα άποιρα και πλέων τα ψάρια σε τιμή φιάλης HAIG....όταν αυτοί τρέχανε και δίνανε τα λεφτά τους σε τριπλάσια τιμή για να φανούνε πρώτοι και τάχα μου να μας ενημερώνουν για την εμπειρία τους που στο φινάλε είναι μηδαμινή και χωρίς ουσία γιατί ο χρόνος που περνάνε είναι απλά τίποτα,και τώρα τα πουλάνε κάτω του μισού για να ξεστοκάρουν ή να ξανακάνουν μια ΠΡΩΤΙΑ...
αν νομίζουν ότι με αυτό τον τρόπο θεωρούνται χομπύστες εε τότε είναι για κλάμματα!προσοχή δεν απευθύνομαι ατομικά αλλά στο σύνολο.ας έχουν άλλοι τις πρωτιές και να τα αγοράζω μετά από αυτούς τσάμπα...poor poor poor lolhit 
avatar
xostel77
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2707
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
https://www.facebook.com/nikos.manousakismariastavroulaki?ref=tn

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τετ 6 Νοε - 12:28:07
Νομίζω πως αυτο με την πρωτιά εχει ξεπεραστεί ποια.
Απο εκεί και πέρα ο καθένας μπορει να κανει αυτο
που θεωρεί σωστό. Αυτό με τους σωστούς και τους λάθος
δεν βγάζει πουθενά για μένα...
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τετ 6 Νοε - 12:49:12
Απλά δεν γίνεται να τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι.Τα ψάρια δεν μπορούν να θεωρούνται απλά εμπόρευμα , όπως ο εξοπλισμός , είναι ζωντανά , κατοικίδια και χρειάζονται να τηρούνται κάποια όρια.
Πρέπει όλοι μας να τα προστατεύουμε και να βοηθάμε από την πλευρά μας ο κάθε ένας στη σωστή ενασχόληση μαζί τους.



4fun
4fun
1000+ posts
1000+ posts
Αριθμός μηνυμάτων : 1529
Ημερομηνία εγγραφής : 27/11/2010
Ηλικία : 35
Τόπος : Αθηνα

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τετ 6 Νοε - 16:11:39
Στο αρχικο ποστ #1 γραφτηκε: "δεν έχω σκοπό να πουλάω χωρίς αντίκρυσμα , όπως γίνεται κατά κόρον δυστυχώς." Αυτο συνεπαγεται οτι αν ερθει καποιος που του αρεσει να αλλαζει ψαρια καθε τρεις και λιγο, λεω εγω πχ ο Νικος, εσυ λες οτι θα αρνηθεις να του πουλησεις καποιο απο τα δικα σου απο αισθημα ευθυνης. Εκτος και αν εγω εχω προβλημα αντιληψης αυτο ειναι το νοημα της προτασης. Καλο να μιλαμε γενικα και αοριστα αλλα κατι πανω σε αυτο συγκεκριμενα?

Αλλο το να ενημερωνει καποιος πωλητης οτι το πακου/γκαλαχερ κτλ φτανουν μισο μετρο και εχουν ιδιαιτερες αναγκες και αλλο να μην πουλησει κατι σε οποιον το ζητησει. Εγω την γνωμη μου κατεθεσα με βαση την οποια εμπειρια μου απο ελληνικα και ξενα φορουμ που διαβαζω αλλα και απο το πως συμπεριφερονται επαγγελματιες στο χωρο.

Σιγουρα κατι γινεται τον τελευταιο καιρο εδω μεσα και πρεπει να ανεβαινουν θεματα που διχαζουν, σκοπιμα ή οχι. Εχει καταντησει κουραστικο κ δεν συνεχιζω αλλο.
Ειμαστε βεβαια ολοι σιγουροι οτι το θεμα αυτο ανεβηκε καλοπροαιρετα και δεν φωτογραφιζε κανεναν απο εδω μεσα..


Apostolis
Apostolis
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 480
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012
Ηλικία : 51
Τόπος : Καρδίτσα

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τετ 6 Νοε - 16:59:14
Συμφωνώ με το Θάνο.

Είναι χρέος του κάθε επαγγελματία να ενημερώνει τον πελάτη για τις ιδιαιτερότητες του κάθε ψαριού, αλλά είναι αφελές να λέμε ότι θα αρνηθεί την πώληση αν ο εκάστοτε πελάτης δεν έχει τις προϋποθέσεις που απαιτούνται.

Πόσοι είναι αυτοί που έχουν, ή θα έχουν στο μέλλον, το χώρο για να φιλοξενήσουν μέχρι το τελικό τους μέγεθος, ψάρια όπως τα arapaima, goliath, payara κλπ, ή ακόμη και σαλάχια ή μεγάλα cichla;

Το ζητούμενο είναι ο καθένας να προσπαθεί να παρέχει στα ψάρια του τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, για όσο διάστημα τα φιλοξενεί.

Η πικρή αλήθεια είναι ότι τα ψάρια που αρέσουν στους περισσότερος από μας, ανήκουν στον Αμαζόνιο και στο βιότοπο του καθενός και όχι στα ενυδρεία μας.
Δεν είναι κατοικίδια, όπως τα σκυλιά.

Τα κρατάμε από ματαιοδοξία, για προσωπική ικανοποίηση, γιατί μας αρέσουν και όχι γιατί είμαστε φιλόζωοι.

Από εκεί και πέρα, επαφίεται στην ευσυνειδησία του καθενός να το κάνει με τρόπο που να τους εξασφαλίζει τις καλύτερες δυνατές συνθήκες σε αιχμαλωσία.
Εμείς είμαστε υπεύθυνοι, όχι οι επαγγελματίες που τα πουλάνε.
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τετ 6 Νοε - 17:12:50
Το θέμα ανοίχτηκε για να κάνουμε συζήτηση για ακραίες συμπεριφορές από χομπίστες και επαγγελματίες σχετικά με τα ψάρια αυτά που προσωπικά έχω παρατηρήσει.
Δεν φωτογραφίζει κανέναν,ούτε υπονοούμενο για κανέναν , ούτε για να διχάσει , ούτε κακοπροαίρετα ούτε τίποτα.
Βασίζεται σε περιστατικά που έχω δει τόσο εντός όσο και εκτός των συνόρων.
Εγώ , προσπαθώ να εξυπηρετώ και ως χομπίστας αλλά και ως επαγγελματίας.
Ο κάθε ένας επιλέγει πως θα κινηθεί και είναι υπεύθυνος των πράξεών του .

Η ουσία όμως είναι τα ψάρια.
Ούτε το ένα φόρουμ , ούτε ο κάθε επαγγελματίας ή ο χομπίστας , ξεκάθαρα και εκεί θέλω να επικεντρωθώ.
Γιατί κάποιες φορές τα ισοπεδώνουμε όλα δυστυχώς.
Και μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς που εμείς επιλέγουμε να τους "ταλαιπωρούμε".
Ναι αν χρειαστεί δεν θα πουλήσω , αν δεν τηρούνται ούτε οι ελάχιστες προϋποθέσεις , ήδη έχω αρνηθεί να δώσω κάποια ψάρια και θα συνεχίσω να το κάνω.
Και το έκανα επειδή επρόκειτο για μεγάλα ψάρια που θα έμπαιναν σε μικρά ενυδρεία , όχι για ψάρια που θα μεγαλώσουν πολύ και σε 1-2 χρόνια θα θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο και ο ενδιαφερόμενος είναι αμφίβολο αν θα μπορεί να το καταφέρει.Μέχρι ενός σημείου μπορώ να παρέμβω και θα το κάνω , από εκεί και πέρα εννοείται πως ο κάθε χομπίστας αναλαμβάνει τις ευθύνες του.
Τα ψάρια εδώ είναι δεν φεύγουν.Θα έρθουν , θα ξαναέρθουν , το θέμα είναι τι και αν μπορεί να προσφέρει ο καθένας αυτά που χρειάζονται όσο γίνεται καλύτερα.
Τόσο απλά.

Δεν συμφωνώ ότι δεν ευθύνονται και οι επαγγελματίες , ευθύνονται πάρα πολύ και βάζω πρώτα τον εαυτό μου.
Τα ψάρια είναι και αυτά κατοικίδια , όχι όπως ο σκύλος , αλλά είναι.
Όποιο ζώο είναι στην οικιακή φροντίδα του ανθρώπου , είναι κατοικίδιο.
Δεν ξέρω ο κάθε ένας γιατί τα παίρνει και τα κρατάει.
Ελπίζω να μην είναι μόνο για το λόγο που λες Απόστολε.
Και εμένα μου αρέσουν , αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν θέλω να είναι καλά και δεν στεναχωριέμαι αν πάθουν κάτι.

avatar
xostel77
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2707
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
https://www.facebook.com/nikos.manousakismariastavroulaki?ref=tn

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τετ 6 Νοε - 17:30:08
Αυτό το θεμα αναλωθει και ανακυκλωθεί  σε ολα τα φόρουμ.
Πολυ θεωρούν οτι κρατούν τα ψάρια τους σωστά απλά και μόνο
επειδη εχουν φυτά η μια στοιχειώδει διακόσμηση. Άλλη πάλι επειδη
εχουν περισσότερα λίτρα. Για μένα αυτα λεγονται για να θρέφουν τις
αυταπάτες τους και να αισθανονται καλύτερα με τις τύψης τους...
Τι να το κάνω ενα ψάρι πολλα χρονια αν το έχω σε μικρο ενυδρειο;;
Θα ειμαι έτσι καλύτερος χομπίστας;; Αν το εχω και σε φυτεμένο ακόμα καλύτερα ε;;
Δεν υπάρχουν ευτυχισμενα ψάρια πάρα μόνο ευχαριστημενη χομπιστες!!!
Με μεγάλη ευκολία ορισμένη γινονται κριτές  Αλέκο.Γιατί νομίζουν
οτι επειδη κρατούν 4-5 τέρατα για πολλα χρονια σε ένα ενυδρειο με διαστάσεις γυάλας
του διαφοροποιεί απο τους αλλους,τους κακούς χομπιστες.
Ο Κώστας λέει οτι επαναλαμβάνομε συχνά και γινομαι κουραστικός,πολλες φορές όμως
πιστεύω ότι αν πω κάτι για άλλη μια φορά ίσως να το καταλάβουν καποιοι...
Εδώ δεν ειμαστε για να κρίνουμε αλλά για να δίνουμε συμβουλές, από
εκεί και πέρα ο καθένας ειναι ελεύθερος να κανει ότι θέλει και νομιζει σωστό.
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τετ 6 Νοε - 17:44:37
Το θέμα δεν είναι ποιος είναι καλύτερος χομπίστας και ποιος όχι.
Έχει ξαναειπωθεί , ότι από τη στιγμή που δεν είναι στη φύση τους , τέλος , απλά κάνουμε ότι μπορούμε και ευτυχώς οι εμπειρίες , οι γνώσεις και η τεχνολογία μας βοηθάει πολύ και προσαρμόζονται και όσο γίνεται και τα ψάρια.
Όπως σωστά λες , άλλος δίνει λίτρα , άλλος διακόσμηση , άλλος καλές τροφές και ότι άλλο.
Το θέμα όμως το άνοιξα γιατί έχω διαπιστώσει ότι η έννοια ψάρι , ολοένα και χάνεται.
Και σε αυτό φταίμε όλοι , εκτροφείς , εξαγωγείς , μαγαζιά , χομπίστες και όποιοι άλλοι.
Και οφείλεται σε ακραίες συμπεριφορές , είτε γίνονται στον βωμό του εγωισμού , κέρδους , ικανοποίησης και προβολής.
Και εστιάζομαι σε αυτές τις ακραίες συμπεριφορές , όπου το ψάρι έχει καταντήσει λάφυρο πραγματικά και προτείνω όλους μας να έχουμε κάποια όρια , αυτό τίποτα άλλο.




Apostolis
Apostolis
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 480
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012
Ηλικία : 51
Τόπος : Καρδίτσα

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τετ 6 Νοε - 18:12:19
Άγγελε, αν ξαναδιαβάσεις προσεκτικά αυτά που έγραψα, θα δεις πως έχω δίκαιο.

Ένας σκύλος απολαμβάνει την ιδιότητα του κατοικιδίου, αντίθετα τα ψάρια, ειδικά τα wild caught, θα προτιμούσαν να κολυμπούν στα ποτάμια ή τις λίμνες τους και όχι στα ενυδρεία μας.
Επίσης, οι περισσότεροι φαντάζομαι ότι αγαπούν τα ψάρια τους και στενοχωριούνται όταν παθαίνουν κάτι, αλλά αυτό δεν τους καθιστά και φιλόζωους.

Με εξαίρεση κάποια είδη υπό εξαφάνιση που αναπαράγονται από χομπίστες, η διατήρηση τους εξυπηρετεί τις δικές μας ανάγκες, όχι τις δικές τους.

Βέβαια, συμφωνώ ότι ορισμένοι λόγω επιδειξιομανίας, παρορμητισμού και ανευθυνότητας, ξεπερνούν τα όρια με θύματα τα ψάρια.

Όσον αφορά τους επαγγελματίες, μεγάλα παιδιά είμαστε...
Αν εσύ εξηγήσεις σε ένα πελάτη τις απαιτήσεις ενός είδους και αυτός επιμένει να το πάρει, αν και δεν μπορεί να τις καλύψει, δεν είναι δική σου ευθύνη.
Κάθε επάγγελμα, ακόμη και αν ασκείται με με ηθική και ευσυνειδησία, έχει σκοπό το κέρδος.
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τετ 6 Νοε - 18:25:57
Ναι κατάλαβα τι εννοείς , σίγουρα η ευθύνη βαρύνει τον χομπίστα που επιλέγει να το αποκτήσει , όμως πρέπει το κάθε μαγαζί να τον κατευθύνει και όχι απλά να πουλήσει.
Συμφωνώ με τη διαφορά σκύλου , ψαριών , καμία αμφισβήτηση , είναι όμως και αυτά "ζώα" .
Σίγουρα δεν θέλουν προσωπική επαφή μαζί μας , χάδι , θέλουν όμως , τάισμα , καλές συνθήκες , αίσθηση ασφαλείας και βλέπεις πως ακόμα και δύσκολα και επιθετικά ψάρια πόσο εύκολα μπορούν να εξοικειωθούν.
Ναι τις δικές μας ανάγκες εξυπηρετεί η φύλαξή τους , αυτό δεν σημαίνει όμως ότι μπορούμε να τους συμπεριφερόμαστε όπως να'ναι.
Εννοείται πως κάθε επάγγελμα έχει σκοπό το κέρδος , αλλά χρειάζεται ευσυνειδησία και ηθική όπως πολύ σωστά λες , ειδικά όταν πρόκειται για ζωντανούς οργανισμούς.

Η ουσία που θέλω να καταλήξουμε , μιας και πλέον γνωρίζω περισσότερα πράγματα και όχι μόνον από την πλευρά του χομπίστα , είναι ότι καλό είναι να εστιαζόμαστε λίγο περισσότερο στο ψάρι και να απολαμβάνουμε την ενασχόληση μαζί του , όσοι δεν το κάνουμε τόσο.
Μόνο σε καλό μπορεί να καταλήξει αυτό.
Για τα ίδια πρώτα από όλα αλλά και για εμάς τους υπόλοιπους.
Δεν γίνεται πχ να παίρνει κάποιος ένα ψάρι 200 ευρώ , μετά από λίγες ημέρες , μήνες να το έχει βαρεθεί ή να θέλει να πάρει κάποιο άλλο που ξαφνικά ήρθε και να το δίνει όσο όσο.
Είναι πρόβλημα όταν γίνεται διαρκώς και ξεφεύγει η κατάσταση.
Σε υπερκαταναλωτική κοινωνία ζούμε , το ξέρω , αλλά είπαμε , να βάζουμε κάποια όρια.
Στις υπερβολές ξεκαθαρίζω αναφέρομαι.Όσο μπορούμε να μην ξεφεύγουμε , δεν λέω κάτι διαφορετικό.


avatar
xostel77
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2707
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
https://www.facebook.com/nikos.manousakismariastavroulaki?ref=tn

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τετ 6 Νοε - 18:54:08
Δεν υπάρχουν μόνο αρνητικά στο πάρε δώσε τον ψαριων.
Ένα ψαρι που αγοράστηκε 200+ ευρώ και πωλειται όσο όσο,
δίνει την ευκαιρια σε αλλους να το αποκτήσουν,που σε φυσιολογικές
συνθήκες δεν θα μπορούσαν. Πιστεύω οτι αυτο κανει και τους επαγγελματιες
να σκεφτονται καλύτερα τις υπερκοστολογημένες τιμές τους,ιδικά στα ψάρια.
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τετ 6 Νοε - 19:16:25
Συμφωνώ , καμία αντίρρηση , υπάρχουν και θα υπάρχουν πάρε δώσε ψαριών ανάμεσα σε χομπίστες και φυσικά όλοι ξέρουμε πως κάτι που είναι "δεύτερο χέρι" έχει και μικρότερη τιμή , ειδικά έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα.Και σωστά έτσι κάποιος θα μπορέσει να το αποκτήσει , όπως συμβαίνει με οτιδήποτε εμπορεύσιμο.
Μέχρι ένα σημείο όμως , όταν ξεφεύγει δημιουργεί πρόβλημα στον επαγγελματία που αγωνίζεται να τα φέρει.
Σίγουρα να μετριάζονται οι τιμές όπου γίνεται , αλλά να μην υποβαθμίζεται στην περίπτωσή μας το κάθε ψάρι.
Δεν θέλω να αποτρέψω τους χομπίστες να αγοράζουν ψάρια , θα ήμουν για δέσιμο αν το έκανα...
Αλλά να μην ξεφεύγουμε κιόλας , χαλαρά , δεν θέλω να βλέπω πανικό και βιασύνες , όπου βλέπω.
Τα ψάρια εδώ είναι και θα είναι , όποιος και αν μεσολαβήσει και τα φέρει.
Χαίρομαι για τις γνώμες που ακούστηκαν , περιμένω και άλλους να τοποθετηθούν.

Παλικάρια , πρέπει να τα συζητάμε , χωρίς προκαταλήψεις , χωρίς παρασκήνιο χωρίς τίποτα.
Για αυτό υπάρχει αυτός ο χώρος εδώ , όπως υπάρχουν και άλλοι.
Και θα το ξαναπώ , να εστιαζόμαστε στα ΨΑΡΙΑ !
thumbsup 
Apostolis
Apostolis
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 480
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012
Ηλικία : 51
Τόπος : Καρδίτσα

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Τετ 6 Νοε - 22:19:49
Άγγελε, είναι αναπόφευκτο οι χομπίστες να πουλάνε τα ψάρια τους σε τιμές πολύ χαμηλότερες από αυτές που τα αγόρασαν.

Όταν εσύ σαν επαγγελματίας αναγκάζεσαι και ρίχνεις, μέσα σε ένα περίπου μήνα, τις τιμές στο μισό ή και παρακάτω (motoro από 320 στα 180, tsn από 100 στα 50, midas από 120 στα 50), επόμενο είναι ο χομπίστας, που δεν έχει ίδια πρόσβαση στην αγορά, να πουλάει τα ψάρια του φθηνά.
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 7 Νοε - 0:27:37
Δεν διαφωνώ ότι οι χομπίστες πουλάνε φθηνότερα , το είπα και πριν ενννοείται , γιατι το επαναλαμβάνουμε ?
Ισχύει όμως το αντίθετο.
Λόγω της μειωμένης αγοραστικής δύναμης αλλά και της μεταξύ των χομπιστών πώλησης ψαριών ολοένα και περισσότερο πέφτουν οι τιμές.
Και είπε και ο Νίκος πριν ότι να και ένα καλό , μπορεί κάποιος να πάρει φθηνότερα ψάρι και να μειώσουν οι επαγγελματίες τις τιμές.
Δεν είναι σωστός και λογικός τρόπος αυτός , οι τιμές ούτως ή άλλως θα πέσουν λόγω της κατάστασης και του ανοίγματος της αγοράς των ψαριών πλέον , είναι αναπόφευκτο,αν και τα περιθώρια στα ψάρια είναι περιορισμένα.
Και δεν είναι λογικό , να μπορεί ένας να πάρει φθηνότερα ψάρι από άλλον, ο οποίος το έχει πληρώσει και αδρά , δεν έχει νόημα.

Καταλάβετέ το , το παίρνω ένα ψάρι και το δίνω μετά από λίγο , όσο περισσότερο συμβαίνει , όλο και περισσότερα προβλήματα θα δημιουργεί.
Χρειάζεται μέτρο.

Crazy_Beaver
Crazy_Beaver
1000+ posts
1000+ posts
Αριθμός μηνυμάτων : 1898
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2010
Ηλικία : 38

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 7 Νοε - 14:36:08
Για να καταλάβω τώρα συζητάτε το τι συμβαίνει στον ελεύθερο ανταγωνισμό;
Σοβαρεύεται παιδιά!

Άγγελε λες και ξαναλές ότι το να πουλάει κάποιος φθηνά το ψάρι του σε φέρνει σε δύσκολη θέση (εσένα και άλλους επαγγελματίες) επειδή αγωνίζεσαι να τα φέρεις πέρα.Πιστεύεις ότι απασχολεί τον οποιοδήποτε χομπίστα αυτό ή θα έπρεπε να τον απασχολεί; Δικός σου καημός είναι και θα παραμείνει.

Με το monsterfishkeeping στην Ελλάδα απασχολήστε σοβαρά πόσοι;

Αν λάβουμε υπόψη μας ότι τα ψάρια δεύτερο χέρι πωλούνται ουσιαστικά μόνο μέσω φόρουμ από αυτούς τους λίγους που ασχολούνται σοβαρά και λαμβάνοντας υπόψη ότι όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης θέλει πολύ για να πέσει η τιμή;

angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 7 Νοε - 15:11:13
Μην παρερμηνεύετε ή βλέπετε καχύποπτα όσα λέω.
Είναι πολύ απλή η τοποθέτησή μου και ο προβληματισμός μου , μην το βλέπει ο κάθε ένας όπως θέλει.
Δεν είπα αυτό Λουκά .
Η τοποθέτησή μου είναι πολύ απλή και πιστεύω ότι δημιουργεί προβλήματα , είτε στα ψάρια , είτε στους χομπίστες ή στους επαγγελματίες.

Και επαναλαμβάνω , αναφέρομαι στην απόκτηση ψαριού χωρίς γνώσεις ή ενημέρωση περί τίνος πρόκειται και στην πολύ γρήγορη πώλησή τους για αγορά κάτι άλλου.
Γνώμη μου είναι ότι η υπερβολή σε αυτό είναι ανασταλτικός παράγοντας με αρκετές συνέπειες.

Και λέω για τον εαυτό μου ότι , θα προσπαθώ να πληροφορώ για τα ψάρια πριν τα δώσω , να προσέχω που πάνε και όχι να πουλάω ανεξέλεγκτα χωρίς να με ενδιαφέρει και ας κόψει ο χομπίστας το λαιμό του και να υποστηρίζω και μετά την απόκτηση.
Και τα εννοώ 100% , δεν τα λέω έτσι.
Και ναι πέρα από τη δουλειά με ενδιαφέρουν και τα ψάρια.
Αρέσει σε κάποιους δεν αρέσει εγώ έτσι νιώθω και πιστεύω και θα το υποστηρίζω.
Άλλοι επαγγελματίες το κάνουν , άλλοι όχι και δεν αναφέρομαι μόνο στη χώρα μας.
Τόσο απλά.

4fun
4fun
1000+ posts
1000+ posts
Αριθμός μηνυμάτων : 1529
Ημερομηνία εγγραφής : 27/11/2010
Ηλικία : 35
Τόπος : Αθηνα

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 7 Νοε - 16:25:59
Αρα Αγγελε συνοψιζοντας εχουμε και λεμε:
-δεν φωτογραφιζε κανεναν απο το φορουμ το θεμα αυτο scratch 
-δεν σε απασχολει το αν πεφτουν οι τιμες των ψαριων που και εσυ προσπαθεις να πουλησεις αλλα ειναι αποκλειστικα φιλοζωικο προβλημα για σενα Suspect  
-ολοι οι υπολοιποι παρερμηνευουμε και βλεπουμε καχυποπτα το τι πραγματικα θες να πεις Cool

(Οι φατσουλες μπηκαν ετσι για το χαβαλε) 

Παντως σοβαρα τωρα, αυτα που λες στεκουν σαν αποψη ενος ευσυνειδητου φιλοζωου επαγγελματια και τις κραταμε εδω μεσα. Πλεον περιμενουμε να δουμε πραξεις. Και δεν το λεω ειρωνικα. Αλλα με αυτο εννοω οτι με βαση τα λεγομενα σου περιμενω να δω σε ποιον θα πουλησεις το Αρματους με τελικο μεγεθος πανω απο μισο μετρο αλλα και τα γατοψαρα RTC/Shovelnose με τελικο πανω απο ενα μετρο. Υποθετω οτι θα περιμενεις να βρεθει αγοραστης με ενυδρειο 3.000 λιτρα και πανω? Ή εκει αλλαζει το θεμα?
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 7 Νοε - 16:41:53
Το θέμα χάλασε , προσπαθώ να επικεντρωθώ στα ψάρια και μονίμως πηγαίνει αλλού , ίσως φταίω και εγώ.
Είπα ότι είχα να πω .

Αυτές είναι οι απόψεις μου , τις υποστηρίζω και θα τις υποστηρίζω.
Ο κάθε ένας ας επιλέξει πως θα κινηθεί , είναι δικαίωμά του.

Δεν θέλω να μιλάω άλλο για εμένα , εδώ είμαι θα βλέπετε πως θα κινούμαι συνεχώς.


Υ.Γ.

Δεν φωτογραφίζω κανέναν,το είπα τόσες φορές , είναι γενικότερο πρόβλημα να δίνονται ψάρια τόσο νωρίς , κάποιοι παρερμηνεύουν ή δεν καταλαβαίνουν όσα λέω.
Ήδη έχω αρνηθεί να δώσω σαλάχια 28-29 εκ. για ενυδρείο με 40 εκ. πλάτος και θα το ξανακάνω.
Ψάρια μικρά που μεγαλώνουν πολύ θα ενημερώνω πρώτα όποιον δεν ξέρει και θα τα δίνω , ήδη μεγάλα όμως δεν θα τα δίνω για να βασανιστούν , κρίμα είναι.



kwstas_original
kwstas_original
Ιδιοκτητης
Αριθμός μηνυμάτων : 12109
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2010
Ηλικία : 36
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
http://www.monsterfish-greekfans.net

Monsterfishkeeping... Empty Απ: Monsterfishkeeping...

Πεμ 7 Νοε - 17:03:26
angelos7577 έγραψε:
Επικρατεί ένας πανικός και βιασύνη ποιος θα μεγαλώσει το τάδε ψάρι πρώτος , ποιος θα έχει την καλύτερη συλλογή κλπ.
Πέρα από τα πολλά έξοδα που έχει μια τέτοια συμπεριφορά , υποβαθμίζει τελείως το χόμπυ , τα ψάρια μένουν στα αζήτητα ή είναι συνεχώς πέρα δώθε με ανταλλαγές ή καταλήγουν σε μαγαζιά που τα έφεραν ή άλλα μαγαζιά , δυσκολεύοντας ακόμα και τους επαγγελματίες να κάνουν δουλειά , δεσμεύοντάς τους ενυδρεία.
Αυτα απο το πρωτο ποστ, ειναι ψεματα η βρισκουνε πολλους να διαφωνουν?



Ειπα να παρεμβω μιας και παρακολουθουσα γιατι με πολλα ανουσια λογια χασατε το νοημα...
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης