Welcome to MonsterFish-GreekFans.net
Καλως ηρθατε στο MonsterFish-GreekFans.net

Τα μέλη αυτού του φόρουμ έχουν συναντηθει για να μοιραστούν γνώσεις και εμπειρίες στην διατήρηση ψαριών. Θέλουμε να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σας, να προσφέρουμε συμβουλές και να γεμίσουμε την σελιδα με φωτογραφίες των ψαριών που έχουμε όλοι αγαπήσει.

Είμαστε μια μοναδική κοινότητα στην κρατηση ψαριών που παίρνουν στα σοβαρά το χόμπι αλλα επισης στα άκρα και στο επόμενο επίπεδο. Η συλλογών των ψαριών μας, στην πλειοψηφια περιλαμβάνει σπάνια και εξωτικά είδη όλων των μεγεθών, κυριως ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ με ΜΕΓΑΛΕΣ ορέξεις και μεγάλες δεξαμενές. Δεν είναι εύκολο για τους περισσότερους ανθρώπους ή τους "κανονικους" χομπυστες να καταλάβουν γιατί έχουμε διατηρήσει αυτό το είδος ψαριων και εχουμε ριξει ολο το βαρος και την προσοχη μας σε αυτα.

Ας ελπίσουμε ότι, μέσω αυτού του φόρουμ και χώρου συζήτησης μπορούμε να ενθαρρύνουμε την επόμενη γενιά να έχουν το ίδιο και μεγαλητερο πάθος και αγάπη που έχουμε για το χόμπι και τα τερατα μας.


Ως ιδρυτικο μέλος, σας καλώ προσωπικά να εγγραφείτε και να ενωθειτε μαζί μας σήμερα. Αυτή τη στιγμή βλέπετε αυτό το site ως επισκέπτης μας, που σας δίνει περιορισμένη πρόσβαση για να δείτε περισσότερες συζητήσεις, άρθρα, φωτογραφικό υλικό και βιντεο.

Στην συνεχη προσπαθεια για ενημερωση και βελτιωση της κοινοτητας ωστε να βοηθησουμε τα ψαρια μας και το χομπυ μας να βγουν απο το περιθωριο που βρισκονται στη χωρα μας.

Ξεκινηστε σημερα κι ολας το πρωτο σας ποστ και γινετε ενεργο μελος της μοναδικης κοινοτητας μας!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Welcome to MonsterFish-GreekFans.net
Καλως ηρθατε στο MonsterFish-GreekFans.net

Τα μέλη αυτού του φόρουμ έχουν συναντηθει για να μοιραστούν γνώσεις και εμπειρίες στην διατήρηση ψαριών. Θέλουμε να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σας, να προσφέρουμε συμβουλές και να γεμίσουμε την σελιδα με φωτογραφίες των ψαριών που έχουμε όλοι αγαπήσει.

Είμαστε μια μοναδική κοινότητα στην κρατηση ψαριών που παίρνουν στα σοβαρά το χόμπι αλλα επισης στα άκρα και στο επόμενο επίπεδο. Η συλλογών των ψαριών μας, στην πλειοψηφια περιλαμβάνει σπάνια και εξωτικά είδη όλων των μεγεθών, κυριως ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ με ΜΕΓΑΛΕΣ ορέξεις και μεγάλες δεξαμενές. Δεν είναι εύκολο για τους περισσότερους ανθρώπους ή τους "κανονικους" χομπυστες να καταλάβουν γιατί έχουμε διατηρήσει αυτό το είδος ψαριων και εχουμε ριξει ολο το βαρος και την προσοχη μας σε αυτα.

Ας ελπίσουμε ότι, μέσω αυτού του φόρουμ και χώρου συζήτησης μπορούμε να ενθαρρύνουμε την επόμενη γενιά να έχουν το ίδιο και μεγαλητερο πάθος και αγάπη που έχουμε για το χόμπι και τα τερατα μας.


Ως ιδρυτικο μέλος, σας καλώ προσωπικά να εγγραφείτε και να ενωθειτε μαζί μας σήμερα. Αυτή τη στιγμή βλέπετε αυτό το site ως επισκέπτης μας, που σας δίνει περιορισμένη πρόσβαση για να δείτε περισσότερες συζητήσεις, άρθρα, φωτογραφικό υλικό και βιντεο.

Στην συνεχη προσπαθεια για ενημερωση και βελτιωση της κοινοτητας ωστε να βοηθησουμε τα ψαρια μας και το χομπυ μας να βγουν απο το περιθωριο που βρισκονται στη χωρα μας.

Ξεκινηστε σημερα κι ολας το πρωτο σας ποστ και γινετε ενεργο μελος της μοναδικης κοινοτητας μας!
Welcome to MonsterFish-GreekFans.net
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Το φορουμ λειτουργει πλεων ως βιβλιοθηκη πληροφοριων χωρις δυνατοτητα νεας συζητησης.Ευχαριστουμε για την συμμετοχη σας και την στηριξη σας ολα αυτα τα χρονια.
Αναζήτηση
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
Καλησπέρα στην ομάδα Κυρ 5 Μαρ - 15:58:24dimitris
ΕΥΧΕΣΔευ 2 Ιαν - 0:16:41angelos7577
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ Σαβ 31 Δεκ - 17:21:13Channa7
Ενυδρειο 750λτΠεμ 29 Δεκ - 23:55:21Kostas
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑΚυρ 25 Δεκ - 12:31:57alekos
Χρόνια πολλά στο Νίκο Τετ 7 Δεκ - 21:30:06xostel77
Τιμές προϊόντωνΠεμ 17 Νοε - 18:04:52Kostas
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣΠαρ 14 Οκτ - 22:15:28xostel77
Enydreio 1300litraΤρι 13 Σεπ - 10:35:31kostasgold
Χρόνια Πολλά στους Γιωργηδες Δευ 2 Μάης - 22:41:14xostel77
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑΤετ 27 Απρ - 16:16:35Channa7
Για χαρά σας χομπιστεςΤετ 20 Απρ - 18:27:53amazonios
Αλλαγή διεύθυνσης του ForumΠαρ 15 Απρ - 9:12:55Kostas
Καλό ΜήναΠαρ 1 Απρ - 22:08:51Giannhs ray
Εκπληκτικό ενυδρείοΤετ 30 Μαρ - 22:06:57Kostas
Ομαδα ''The Keeper''Κυρ 20 Μαρ - 21:48:30beast 2
Χρόνια πολλα.Κυρ 13 Μαρ - 22:04:39Kostas
Καλησπέρα σε όλους ! Τετ 9 Μαρ - 18:52:59xostel77
Προτεινομενες συνδεσεις:

Πήγαινε κάτω
avatar
xostel77
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2707
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
https://www.facebook.com/nikos.manousakismariastavroulaki?ref=tn

ΔΕΗ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΊΑ. Empty ΔΕΗ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΊΑ.

Τρι 29 Απρ - 20:14:50
Πως τα πάτε παιδια με τη ΔΕΗ ;;; Πήρα το λογαριασμό μου και εχω ρεύμα τετραμηνίας 550 ευρώ!
Εχω τρια ενυδρεια με τρεις θερμοστάτες,συνολικής ισχύος 350 wat
Επίσης εχω τρια μικρα φίλτρα απο 8-10 wat το καθένα και μια μεγαλη αντλία
στο μεγαλο ενυδρειο 55 wat.

Τα φώτα στο μεγαλο ενυδρειο ειναι δυο λάμπες φθορίου 36 wat η κάθε μια,72 wat συνολικά.
Στα μικρά ενυδρεια ανάβω τα φώτα μονο οταν κάνω συντήρηση.

Ολα μαζί ειναι 450 wat.

Δεν ξερω τι κανετε εσεις αλλά εγω τα βρίσκω υπερβολικά πολλα τα λεφτα για το ρεύμα!
devilsnake
devilsnake
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 617
Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2011
http://www.abyssos.gr

ΔΕΗ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΊΑ. Empty Απ: ΔΕΗ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΊΑ.

Τετ 30 Απρ - 12:13:07
Η χρέωση είναι περίπου 0,17€/ kW για χειμωνιάτικη τετραμηνια πρέπει να έχεις καταναλώσει 130-150€ για τα ενυδρεία σου.
Kostas
Kostas
1000+ posts
1000+ posts
Αριθμός μηνυμάτων : 1109
Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2014
Ηλικία : 54
Τόπος : Αττική

ΔΕΗ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΊΑ. Empty Απ: ΔΕΗ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΊΑ.

Τετ 30 Απρ - 14:38:53
Εμένα δεν έχει αλλάξει και πολύ η ΔΕΗ μου εάν εξαιρέσεις το χαράτσι περίπου στα 400 € είμαι πάνω κάτω.
Το ενυδρείο έχει κατανάλωση
2 φίλτρα από 20-25w
4 λάμπες 54w με 8 ώρες λειτουργίας
2 Χ 300 w οι οποίοι παίρνουν ελάχιστα,( μιας και ζητάω 26 c στον κοντρόλερ ) οι λάμπες το κρατάνε άνετα κοντά στους 27 c , οπότε δεν ανάβουν σχεδόν καθόλου.
Γενικά το σπίτι μου είναι ζεστό παίζει και αυτό ρόλο, πάντως εντύπωση μου έκανε ότι την προηγούμενη εβδομάδα με 2 μέρες ζέστη που έκανε, ανέβηκε η θερμοκρασία στο ενυδρείο 27.5 c
Εάν πάει έτσι εγώ θα βάλω πιο γρήγορα το chiller μπροστά  Very Happy Very Happy 
Vasilis
Vasilis
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 623
Ημερομηνία εγγραφής : 02/05/2013
Ηλικία : 42
Τόπος : Κερκυρα

ΔΕΗ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΊΑ. Empty Απ: ΔΕΗ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΊΑ.

Τετ 30 Απρ - 17:51:48
Αν εχεις android ενα πολυ ωραιο app ειναι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Αλλα μονο για την ανλια και τα φωτα που ξερεις ποση ωρα δουλευουν την ημερα.

Με τους θερμαντηρες ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα γιατι ειναι πολλοι οι παραγοντες που πρεπει να λαβεις υποψην.
Εξωτερικη θερμοκρασια, εξατμιση, αναταραξη επιφανείας, υλικο κατασκευης του ενυδρειου ειναι μερικοι απο αυτους.

Ο καλυτερος τροπος να δεις την καταναλωση του ενυδρειου σου ειναι να παρεις ενα φτηνο μετρητη
για κιλοβατωρες και να τον συνδεσεις ,ειναι πολυ απλος στην συνδεσμολογια, και ξερεις ακριβος.
Ειχα δει εναν σε ενα καταστημα με ηλεκτρικα ειδη με 25€, ενταξει δεν θα εχει και τρελη ακρίβεια
αλλα μια γενικη ιδεα θα την παρεις.
avatar
xostel77
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2707
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
https://www.facebook.com/nikos.manousakismariastavroulaki?ref=tn

ΔΕΗ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΊΑ. Empty Απ: ΔΕΗ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΊΑ.

Τετ 30 Απρ - 18:32:08
Κατανάλωση τετραμηνίας είχα 2210 kwh .
Μετά απο ενα όριο αλλαζει η κλίμακα χρέωσης.
Εννοειτε οτι δεν εχω χρισιμοπιηση σόμπες κτλ.
angelos7577
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

ΔΕΗ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΊΑ. Empty Απ: ΔΕΗ ΚΑΙ ΕΝΥΔΡΕΊΑ.

Σαβ 3 Μάης - 18:14:13
Είναι πολύ σημαντικό πρόβλημα η κατανάλωση του ρεύματος με τις χρεώσεις που υπάρχουν πλέον και όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο τόσο χειρότερα τα πράγματα , κυρίως για θερμαντήρα και μετά φίλτρανση και ο φωτισμός , ανάλογα όμως το στήσιμο του ενυδρείου.
Και το χειρότερο είναι η αλλαγή κλίμακας , όπου ανεβαίνουν πολύ και οι επιπλέον χρεώσεις (κοινής ωφέλειας κλπ...).Μέση κατανάλωση ρεύματος ενυδρείου ή μερικών ενυδρείων είναι περίπου 30-40 ευρώ μηνιαίως , το πρόβλημα είναι όμως ότι καίει το ένα , καίει το άλλο και ανεβαίνει πολύ ο λογαριασμός.
Πραγματικά στη ΔΕΗ είναι εκτός πραγματικότητας με τέτοιες χρεώσεις....... δεν υπάρχει...


Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης